Смятат майчинските 18 месеца назад

От 2015 г: Връщат данъка на 460 000 българи

Смятат майчинските 18 месеца назад | StandartNews.com

София. От 1 януари 2014 г. майчинските ще се изчисляват по осигурителния доход през последните 18 месеца преди раждането. Сега се взимат приходите от последните 24 месеца. Облекчението за майките ще бъде внесено от БСП между първо и второ четене на държавния бюджет за следващата година, съобщи шефката на социалната комисия в парламента Корнелия Нинова. "Реално това означава увеличаване на месечното обезщетение за отглеждане на дете с около 12 лева средно", изчисли тя.

В момента много майки са потърпевши от дългия срок, тъй като не са работели през целия 2-годишен период. И месеците, в които не са били заети, им намаляват драстично сумата, която след това 1 година получават като платено майчинство. То е 90 на сто от осигурителния доход 2 години назад.

От 1 януари майчинските през втората година от гледането на детето ще са 340 лв., тъй като парите за този срок бяха обвързани от кабинета "Орешарски" с минималната работна заплата. А от Нова година тя ще стане от 310 лв. - 340 лв.

От 2015 г: Връщат данъка на 460 000 българи

Изненадващ жест към хората с ниски доходи ще направи властта. Държавата ще върне удържания през годината 10% данък на тези работещи, които получават възнаграждения до размера на минималната заплата. Тази мярка ще се приложи през 2015 г., когато хората декларират пред данъчните доходите си от 2014-та. Новината съобщи премиерът Пламен Орешарски на дискусия за бедността в България в Народното събрание. "С тази схема ние не въвеждаме необлагаем минимум, а просто връщаме еднократно обложен доход", обясни Орешарски. И подчерта, че плоският данък ще се запази. Догодина минималната заплата скача от 310 на 340 лв. Така от новата мярка ще се възползват над 460 хиляди работещи българи, показват сметките на правителството. В бройката освен 200-те хиляди на минимална заплата са и всички, които получават по-ниски възнаграждения заради работа на 4 или 6 часа. "Възможно е към тази група да се присъединят и хора с малко по-високи доходи", допусна Орешарски.

На практика всички те ще получат обратно от данъчните сума почти равна на една месечна заплата. Ако тя е точно 340 лв., възстановените пари ще са 355 лв., равни на 12 месечни налога върху заплатата след приспадане на осигуровките. Разходите на държавата за възстановяването на платен данък ще бъдат грубо около 150 млн. лв. Те ще са предвидени в бюджета за 2015 г. Така корекции в бюджета за догодина няма да се налагат. Все още не е ясен механизмът, по който ще се прилага възстановяването на удържания данък. Единият вариант е веднага след подаване на данъчна декларация. Другият - в края на 2015 г.

Новата схема няма да натовари разходите на фирмите за труд, но в същото време ще увеличи разполагаемия доход на нискодоходните работници, подчерта Орешарски. Предстои да се опрости и данъчната декларация за доходите на физическите лица. В момента хората, които получават пари само от трудова дейност, не попълват такава пред данъчните. За да се възползват от данъчния кредит обаче, хората с доходи до 340 лв. ще трябва да подадат декларация в службите на НАП.

Решението за новата схема, за което синдикатите от КНСБ настояваха, вече е обсъдено от партиите, които подкрепят правителството, както и със синдикатите, обясни Орешарски. Това обаче няма да отмени протеста на КНСБ днес срещу липсата на мерки в бюджет 2014, насочени към работещите бедни.

Схемата за връщане на удържания данък ще доведе и до по-справедливо разпределение на доходите, обясни още премиерът. Той увери, че ще продължи усилията си в тази посока. "За съжаление бедността се простира и сред една част от работещите българи", каза Орешарски по време на форума. Заради това била и мярката за вдигане на минималната заплата на 340 лв. от 1 януари 2014 г. По-силно увеличение обаче би било създало проблеми сред част от фирмите и би увеличило безработицата, допълни премиерът.

Изпълнихме 19 от 30 искания на синдиката

Сергей Станишев, лидер на БСП

"В най-малка степен протестът на КНСБ в сряда се обезсмисля. Надявам се да не бъдат употребени политически, защото има такъв риск. Дано да си останат реален български синдикат. Ще изразя известно недоумение от протеста. Беше разпространено искане на КНСБ за промени в доходите, различни социални сфери. Направихме груба калкулация колко от исканията им се реализират. От 30 искания 19 бяха в процес на реализиране, вече реализирани или заложени в бюджета."

Шествие ще има

Пламен Димитров, президент на КНСБ

Вариантът на КНСБ за данъчен кредит засяга повече хора, защото той е за доходи до 400 лв. Това ще освободи ресурс за 600 хиляди души. Струва по-скъпо, но е по-добър и ще настояваме за него. Намерението на управляващите да въведат отстъпване на данък върху доходите няма да повлияе на шествието ни, защото ние имаме искания и за замразяване на пенсионната възраст за по-дълъг период, за увеличение на бюджетните заплати. Внесохме вече нашите искания в парламента.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай