Шаламанов: Пари за отбрана ще има при добре управляван бюджет

Шаламанов: Пари за отбрана ще има при добре управляван бюджет | StandartNews.com

София. България ще предприеме редица мерки във връзка с плана за действие за повишаване готовността на Алианса. Това обясни служебният министър на отбраната Велизар Шаламанов пред БНР.

Разширяване на полигона в Ново село за учения на НАТО, да задълбочим сътрудничеството в Черно море, да направим всичко необходимо, така, че в небето над България да могат да бъдат извършване съвместни операции между нашата авиация и авиацията на съюзниците по гарантиране на въздушния суверинитет, уточни той.

Според Велизар Шаламанов, за да се случат тези мерки трябва да има съгласие по национална програма, която да гарантира и необходимите средства от националния бюджет.

Парите за отбрана ще дойдат от по-добре управление на бюджета, убеден е той.

Относно пораженията от поредните наводнения, сполетели  Бургаско, той каза, че българската армия ежедневно се включва в помощ на гражданските власти за справяне с последиците- с хеликоптери за търсене, спасяване и евакуация, с модули за действия при наводнения, с осигуряване на топла храна, с медицински екипи, каза той.

Работим все по-тясно с МВР, така, че да прехвърлим в „Гражданска защита" необходимата техника, обясни той и подчерта, че армията ще помага всеки път, когато има необходимост.

Според Шаламанов Министерството на вътрешните работи, във взаимодействие с всички други ведомства, трябва да изгради необходимите системи за наблюдение и ранно предупреждение при всички видове бедствия и аварии.

Служебният министър на отбраната коментира и резултатите от срещата на върха на НАТО в Уелс:

Работя с външния министър да имаме много скоро събиране на Междуведомствения съвет за интеграция в НАТО и европейската отбрана, така, че изводите от срещата на върха на НАТО в Уелс да бъдат превърнати в действен план. Ползите за България могат да бъдат постигнати само чрез практически стъпки, предприети от наша страна и по отношение на НАТО, по отношение на ЕС, както и със страните от региона. Тези стъпки са насочени към развитие на нашите способности, повече учения на наша територия, повече сътрудничество в рамките на Черно море и не на последно място ангажиране на нашата индустрия и изследователски сектор да бъде ангажиран и интегриран със страните от НАТО с цел да намалим зависимостта от страни извън НАТО и ЕС. Да работим за технологично обновление не само на армията, но и на индустриалната база на България.

Военният министър коментира, че в 21-ви век е факт, че има заплахи за териториалната цялост на европейски страни: Имаше териториална заплаха за Грузия, сега има за Украйна. Има замразен конфликт в Молдова, в Нагорни Карабах. Ние не можем да изключим преки заплахи и за България.

На въпрос грешка ли бяха констатациите в първия вариант на Стратегията „Визия 2020", където Русия се посочваше като заплаха за страната ни, Велизар Шаламанов отговори: Определено не. Тези констатации се повтарят в официални документи на НАТО и ЕС. Първият вариант на стратегията беше експертен документ, който с мое съгласие беше пуснат за обществено обсъждане. Аз смятам, че важните неща, несподеляни първоначално от всички граждани, трябва да бъдат обсъждани. Вариантът, който беше приет от Съвета по сигурност като работен документ вече отчита политическито съгласие на ниво на кабинет. Но между двата документа няма противоречие. Става въпрос за изказ, за по-дипломатичен език, който беше предложен от МВнР и това е правилният път.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай