Юрий Николаевич Исаков е посланик на Русия в България от август 2008 г. В миналото той е заемал отговорни дипломатически постове в посолствата на СССР в Бирма, Тайланд , както и в МВнР в Москва. От 1990 г. до 1996 г. е старши съветник в Постоянното представителство на Русия към ООН в Ню Йорк, а от 2000-2004 г. е зам. постоянен представител. Завършил е Московския държавен институт за международни отношения. По случай деня на руската дипломация 10 февруари и предстоящия Ден на освобождението на България от османско робство 3 март Юрий Николаевич бе любезен да даде интервю на „Стандарт”.
- Юрий Николаевич, по повод празника на руската дипломация, бих искал да Ви попитам какви са сега дипломатическите приоритети на Москва в България?
- Преди всичко те са обсъждане и подготовка на заплануваните консултации между министерствата на външните работи на Русия и България по ключови международни, общоевропейски и регионални въпроси на деня с акценти на икономическата проблематика. В контекста на членството на България в ЕС ще имаме предвид и пълната готовност на Русия за въвеждане на бизвизов режим със страните от ЕС. Убеден съм, че положителното уреждане на този въпрос ще даде не само осезаемо увеличение на посещенията на руснаци на черноморското крайбрежие. Ще нарастнат значително и инвестициите, както от страна на руския бизнес, така и при купуване на недвижими имоти. Посолството ще продължи да наблюдава състоянието на нашите паметници на територията на България. Ние последователно се обявяваме против тенденцията в определени среди мемориалите в памет на милионите загинали в името на победата над фашистка Германия да се отъждествяват с тоталитарните режими. Уместно е да се напомни, че увековечените в паметници воини на Съветската армия са отдали живота си в боевете против фашизма, който имеенно е абсалютното въплощение на тоталитаризма. Искам да подчертая, че ние сме признателни на българската общественост за адекватния отклик на случващите се за съжаление варварски попълзновения за опорочаване на символите на Великата Победа. При това по правило тези прояви особено усърдно стават пред празнични за Русия дати.
- Какво би трябвало да се направи за решаване на проблема?
- Иска ми се да видя по-активни и системни мерки на властите за охрана на тези паметници. Посолството редовни поставя този въпрос. Що се отнася до нашия професионален празник - Деня на дипломата, то руските дипломати го отбелязват на българска земя с особено чувство. В тези дни ние отбелязваме дипломатическите дела и постижения на наши видни колеги - канцлера А.М. Горчаков и граф Н.П. Игнатиев – в името на осбобождението на България. Именно тогава са започнали да се формират устоите на бъдещите дипломатически отношения между нашите страни, които официална са установени през 1979 г. след края на на Освободителната Руско-турска война. Това, разбира се, придава на дипломатическите ни отношения особена основателност и емоционалност.
- Наближава и общият за България и Русия празник - 3 март. Какво означава тази дата в
контекста на новото време у нас и у вас?
- За руския народ 3 март 1878 г. е и ще бъде символ на възраждането на държавността на братския български православен народ. Страната, от която в Русия е дошла писмеността, а значи и просвещението. Русия никога не е ревизирала огромното значение на тази дата независимо от политическата конюнктура. При това в най-новата история на отношенията ни се появиха и някои нюанси, които допълнително потвърждават здравината на нашите многостранни отношения. Имам предвид признанието на Русия за ролята на България като държава, приютила ветераните от руско-турската война от 1877-1878 г., които са попаднали на нейна територия в състава на армията на Врангел. Официалната история на съветския период премълчава, че вашата страна, въпреки своите икономически трудности по онова време, е осигурила на руските герои освободители достойна старост. В сърцето на всеки руснак празникът на Освобождението на България намира най-добрия отзук. Та нали войната 1877-1878 г. е влязла в световната история именно като "руско-турска". И вички опити да се преразгледа или премълчи ролята на Русия за освобождението на България не само противоречат на историческите факти, но са и некоректни от етична гледна точка. Стотици паметници на руски воини, завинаги останали в българската земя, десетките улици и площади, наречени на герои, включително генералите Скобелев и Гурко, Капитан Калитин, както и много други са потвърждение на това.
- Какви височайши гости да очакваме от Москва за този общ наш празник? В София се говори за визита на президента Владимир Путин.
- Обезателно ще очакваме гости от Москва за празненствата за 135-годишнината от освобождението на България. Тези събития ще се проведат под патронажа на председателя на Народното събрание г-жа Цецка Цачева. Затова се планира в София да пристигне руска парламентарна делегация. Очакваме също представители на Обществената палата на Руската федерация, правителството на Москва, Търговско-промишлената палата на Руската Федерация. Но нямам информация за визита на президента на Русия Владимир Путин.
- В България до края на годината трябва да има търгове за проекта за 7-ми реактор на АЕЦ Кослодуй. Предстои и обновление на 5-ия и 6-ия реактори в тази АЕЦ. Ще има ли интерес към към тези проекти от „Атостройекспорт”, след като експерти от Русия и Франция са участвали в иследвания за продължавана на срока на експлоатация на тези блокове?
- Руската компания "Атомстройекспорт" наистина проявява интерес към изграждане на 7-ми енергоблок на АЕЦ Козлодуй. Бих искал да напомня, че през март 2012 г. бе създадена руско-българска Работна група по енергетика в обсега на дейностите на която влиза и обсъждане на перспективи за участие на руски енергокомпании по този проект. В частност се обмисля и възможността да се инсталира в Козлодуй изготвения за проекта "Белене" реактор. Що се отнася до втората част на въпроса, то както вие сигурно знаете, руският концерн „Росенергоатом „и френската кампания EDF продължават работата по комплексното проучване на състоянието на 5-ия и 6-ия блокове на АЕЦ „Козлодуй”.
- Каква ще бъде следващата стъпка?
- На базата на резултатите от изследването ще бъде подготвена програма за действия за удължаване на сроковете за експлоатация на тези блокове. След съгласуването на съответния документ в Агенцията за ядреното регулиране в България проектантската компания АЕЦ „Козлодуй” ще разработи инвестиционен план и ще обяви конкурс за неговото изпълнение.
- Българското правителство се стреми да разширява улесненията за чуждестранните бизнесмени, така че да могат да получат право напостоянно пребиваване в България. Какво значение има това за руския бизнес и инвеститорите, много от които имат недвижима собственост у нас?
- Мерките за подобряване на инвестиционния климат в България се възприемат позитивно в Русия. Доколкото ми е известно, планираните изменения на закона за поощряване на инвестициите в България се отнасят, в частност до облекчаването на напроцудурите за получаване от чужденците право на постоянно пребиваване във вашата страна. Това, естествено, ще стане допълнителен импулс и за привличане на нови руски инвестиции. Но въпросът всъщност може кардинално да бъде решен при въвеждане на безвизов режим между Русия и ЕС., за което вече споменах. Като говоря за инвестиции, имам предвид не само корпоративния капитал, но и частните "вливания" в българската икономика, на първо място купувачите на местни недвижимости. Предполагам, че лидерските позиции, които през последните няколко години руснаците заемат на този пазар ще укрепват.
- Как тази тенденция може да стане устойчива?
- Руските инвеститори в България очакват от българските власти допълнителни мерки за защита на техните интереси. Това, разбира се, се отняся и за другите инвеститори в българска недвижимост.
- Българските власти обмислят възможността руските туристи да получават визи на летищата у нас. Как коментират тази инициатива руските туроператори и колко туристи от Русия се очакват през годината да посетят България?
- Руските туроператори приветстват всяка практическа стъпка към облекчаване на визовия режим в България. Що се отнася до прогнозата за притока на туристи от Русия, то като се отчита устойчивата положителна динамика през последните години, предполагам, че през новия сезон може да се достигне цифрата около 750-800 хиляди души.
- През тази година какво най-важно може да се очаква в руско-българските отошения?
- 2013 г. несъмнено ще има особено място в двустранните ни отношения. Нашите народи ще честват 135-годишния юбилей на победоносния край на Руско-турската война и освобождението на България. С това събитие се свързват редица други знаменателни прояви. На първо място тържественото откриване на обновения паметник на Цар Освободител, Александър Втори в центъра на София. Освен това в рамките на празника в българската столица ще бъде открит бюст-паметник на героя от Руско-турската освободитела война, освободителя на София генерал-фелдмаршал Йосиф Гурко. Естествено с тези важни събития не се изчерпва нашето наситено културно взаимодействие.
- Още какво предстои?
- Искам да напомня, че за Международния ден на жените 8 март българските любители на класическата музика очакват забележителен подърък - концерт на световноизвестния руски виолист и диригент Юрий Башмет. Предвиждат се и редица прояви на Руския културно-информационен център и Дома на Москва в София.
- В политическата и икономическата области какво да очакваме?
- Активно се готвим за поредното заседание за руско-българската Работна група по енергетика. Групата планира да обсъди целия комплекс въпроси, натрупали се в сферата на двустранния енергиен диалог. В зависимост от резултатите на заседанието ще се оформи дневния ред на поредното заседание на Междуправителствената комисия за търговско-икономическото сътрудничество, насрочено за април. Но главното събитие, потвърждаващо здравината и основателността на взаимодействието между Русия и България ще бъде началото на строителните работи на българския участък на газопровода "Южен поток" през месец юли.
- В края на интервюто може ли да хвърлим поглед към Сирия, която сега е във фокуса на международното внимание. Какъв е за Русия най-добрият и най-лошият сценарий в развитието на кризата в тази окэрвавена арабска страна?
- Логиката на подхода на Русия за уреждането на сирийската криза е пределно проста и разбираема: Това, което е добре за приятелския ни народ на Сирия, е приемливо и за Москва. Сега в Сирия се води гражданска война, загиват хора. В тази ситуация главното е да се спре кръвопролитието и конфротиращите се страни да седнат на масата за преговори. Ние продължаваме работа с всички участници в конфликта и не спираме да призоваваме към това и партньорите ни в ООН. И занапред ще даваме активен принос в международните усилия за мирно уреждане на конфликта в Сирия на основата на Женевските договорености. Искам да отбележа, че ние сме против опитите да се пренаписват тези договорености или пък да се интерпретират произволно. Този документ не се нуждае от интерпретация. Там всичко е написано просто и разбираемо: страните трябва да прекратят насилието и да изпратят представители за преговори, в които да се съгласуват структурите и целите на преходно управляващия орган. За момента това е най-добрият сценарий за скорошно прекратяване на конфликта. Смятам, че теоретизирането за някакви "най-лоши сценарии" за развитие на ситуацията е контрапродуктивно.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com