Рокади на върха на НСО

Махат Димитров заради повече звезди в пагона

Рокади на върха на НСО | StandartNews.com

София. Рокади по върховете на Националната служба за охрана (НСО) се очаква да предприеме през следващите дни президентът Росен Плевнелиев. Началникът на държавните гардове ген. Димитър Димитров ще бъде освободен, а ръководството на службата ще бъде поето от един от заместниците му - бригаден генерал Тодор Коджейков.
 
Причината за смяната е, че Димитров е генерал-лейтенант и званието му е по-високо от допустимото за поста - генерал-майор. Разминаването се получи, след като на 23 февруари кабинетът утвърди длъжностите във въоръжените сили, НСО и разузнаването. Именно там бе записано, че шефът на държавните гардове трябва да е максимум генерал-майор.

Предстои тази седмица президентът да издаде указ за утвърждаване на длъжностите, с което Димитров ще изпадне в несъответствие и ще трябва да напусне поста. Според правителствени източници тогава ще бъде издаден указ и за назначаването на Коджейков за ръководител на НСО. Така генералът ще получи най-хубавия си подарък по случай рождения си ден - 14 март. Очаква се за 6 май той да бъде повишен и в звание. Другият заместник на Димитров - ген. Стоян Томчев, засега остава на поста си.

Коджейков се грижи от години за сигурността на премиера. През 2009 г. той стана зам.-шеф на службата. Охраната на Бойко Борисов пое през 2006 г., когато той стана кмет на София. Оттогава е неотлъчно до него. Минал е през всички етажи в йерархията на НСО. Като лейтенант той охранява президента Желю Желев. По-късно и Петър Стоянов. Пет години работи и в сектор "Делегации и гости", който се занимава с държавните мероприятия и визитите на чужди делегации. М. г. завърши във Военната академия магистратура по национална сигурност и отбрана.


Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай