София. По-висока минимална работна заплата, вдигане на енергийните помощи и компенсиране на младите работещи, както и тези пред пенсия. Това са само част от мерките, които депутатите ще гласуват в последните си работни дни, за да потуши социалното напрежение в страната.
Минималната работна заплата да бъде увеличена от 310 лв. на поне 330 лв. още от 1 април. Нови 36 млн. лв. субсидия за откриване на още 20 000 работни места предимно за безработни младежи и възрастни пред пенсия. По-високи енергийни помощи и потушаване на бунта на военните. Това са част от мерките в спешния пакет, който ГЕРБ ще приеме, преди предсрочно да бъде прекратен мандатът на 41-вото Народно събрание, научи "Стандарт" от източници от властта. Вдигане на доходите на най-нуждаещите се бе поискано и от президента Росен Плевнелиев в обръщението му към нацията, което той направи вчера от парламента. "Обмислете внимателно възможността за промени в Кодекса за социално осигуряване, Закона за бюджета на Държавното обществено осигуряване или Закона за държавния бюджет за 2013 г., както и други краткосрочни възможни решения в политиката по доходите и в подкрепа на най-нуждаещите се", обърна се държавният глава към депутатите. Преди да им съобщи, че предсрочните избори ще са на 12 май.
Изявлението на президента бе посрещнато хладно от депутатите на ГЕРБ. На повърхността излезе добре пазената напоследък публична тайна - за настъпваща ледена епоха между тях, коментираха народни избраници. Самите гербери не знаеха какво точно им поръчва президентът. Част от тях дори се напрегнаха и се ядосваха, че им поставя задачи, за които няма да имат време.
Както "Стандарт" пръв съобщи, властта планира да вдигне минималната работна заплата не просто до 330 лв., както искат синдикатите, а дори с 10% до 341 лв. От финансовото министерство обясниха, че разходът не е голям и няма риск за бюджета. Намерени са и допълнителни пари за разширяване на националния план за насърчаване на заетостта, с които да се подпомогне разкриването на нови 20 хиляди работни места. Става дума за 36 млн. лв., осигурени от министър Симеон Дянков, преди премиерът да подаде оставка. В последните дни на парламента може да се направи и поправка в Кодекса за социално осигуряване за пенсионирането на военните. Според нея за тези, които са съкратени от армията, няма да важи въведената от тази година възраст за пенсиониране, а ще се гледа само дали имат 27 години стаж в армията.
Възможно е да се вдигне и гарантираният минимален доход, от който зависят редица социални помощи, но най-вече енергийните добавки за 210 хиляди домакинства.
По време на речта си президентът Росен Плевнелиев увери още, че служебният кабинет, който ще назначи, ще "играе важна роля в подготовката на Договора за партньорство с Европейската комисия за периода 2014-2020". "Пенсиите ще бъдат увеличени от 1 април, както е планирано. Бюджетът на държавата ще се изпълнява стриктно, както е заложен", каза още държавният глава.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com