Нощни преговори за кабинет

Нощни преговори за кабинет | StandartNews.com

Бойко Борисов взе мандата от президента, казва днес съставя ли правителство

София. В четвъртък или ще върнем мандата, или ще има кабинет. Това заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов в сряда на обяд, след като президентът Росен Плевнелиев му връчи мандат за съставяне на правителство. Борисов даде да се разбере, че няма да се възползва от едноседмичния срок, а ще даде отговор още днес. Ден по-рано стана ясно, че ГЕРБ и реформаторите са готови със състав и структура на кабинета, но десните настояват да имат парламентарна подкрепа от патриотите.

Във вторник вечерта обаче хората на Валери Симеонов и Красимир Каракачанов оттеглиха обещаната подкрепа, защото в програмната декларация на ГЕРБ и РБ не виждали договорените с тях свои приоритети. Другата партия, допълваща планирания формат 2+2 - АБВ на Георги Първанов, получи шанс за участие в кабинета през парламентарния лидер Ивайло Калфин, който е номиниран за социален шеф. За него Борисов обясни, че разчита да е мост към евролевицата. Лидерът на ГЕРБ отправи публична молба към ДПС да не гласува за кабинета, за да не поражда "огромни спекулации" и да даде възможност на противниците му "да си измислят всякакви сценарии".

В същото време той увери, че "всичко, което би взривило етническата толерантност и би довело и до етнически конфликт, ГЕРБ няма да го допусне". След което добави, че другите, които няма да ги подкрепят, са БСП, "Атака" и депутатите на Бареков от БДЦ, с които обаче му давали нишани чрез Брюксел да влязат в преговори. "Ако не се разберем с Реформаторския блок и патриотите и те не подкрепят правителството, какъв кабинет тогава да правим?", запита Борисов. "Както всички декларират публично, че са за стабилност и за съставяне на правителство, така всички на преговорите поставят условия, които на практика, ако не се изпълнят, няма шанс да се продължи напред", обобщи ситуацията лидерът на ГЕРБ. Той допълни, че е приел всички министри на реформаторите. Борисов подкрепи и номинацията на Христо Иванов за правосъден министър от квотата на Реформаторския блок. "В център-дясно всички сме наясно, че между ГЕРБ и РБ може да има компромис. ГЕРБ не харесват напълно РБ, и реформаторите не харесват ГЕРБ, но положението предполага компромис", каза Борисов. В заключение посочи, че трябва да се покаже "някаква сила" и да се изчерпат всички възможности за съставянето на управление.

В 14 ч в парламента започнаха преговорите на ГЕРБ и Реформаторския блок с Патриотичния фронт, след което на срещата влязоха и АБВ. Обещаната, но оттеглена във вторник вечер подкрепа от хората на Валери Симеонов и Красимир Каракачанов е решаваща, тъй като би гарантирала парламентарно мнозинство от 126 гласа. Ако ПФ се дръпнат, новият кабинет "Борисов" не би събрал необходимото мнозинство от 121 гласа дори с подкрепата на АБВ, тъй като тогава ще има общо 118 гласа.

Светлата част на деня обаче се оказа къса за преговорите по формирането на бъдещия кабинет. Въпреки изричните декларации на някои от партиите, че сближават все повече позициите си по спорните точки, разговорите в сряда не приключиха до късна доба. Преговорите станаха най-разгорещени след 18 часа, когато в стаята на ГЕРБ се събраха и четирите партии, които се очаква да дадат подкрепа на бъдещия кабинет. Въпреки че различни участници в преговорите непрекъснато излизаха и влизаха от стаята, информация за това докъде са стигнали почти не дадоха. Няма да коментираме нищо, преди да обсъдим програмата в Изпълнителния съвет на АБВ, заяви Румен Петков, който пръв излезе за малко от консултациите. В 19 часа се оказа, че преговарящите са малко след половината от програмата, която трябва да разглеждат. Горе-долу по това време от стаята излязоха заедно Ивайло Калфин и Румен Петков, а малко след това и Красимир Каракачанов от Патриотичния фронт. Войводата обаче дори не пожела да се спре, за да каже докъде са стигнали разговорите. Първо ще обсъдим с групата си и тогава ще говорим, заяви той. Междувременно екипът на реформаторите набъбна с присъединяването на Божидар Лукарски. Най-вероятно преговорите ще продължат и ще се финализират чак днес на обяд, прогнозираха участниците в тях.

"Имаме напредък", коментира председателят на парламентарната група на АБВ Ивайло Калфин късно снощи в едно от излизанията си от залата за преговори. "Специално от наша гледна точка има приоритети, на които държахме, и те влязоха", поясни той. Но допълни, че все още остават отворени някои въпроси за данъчната политика. Калфин бе категоричен, че АБВ трябва да вземе политическо решение дали ще подкрепи кабинета, което ще се случи на Национален съвет, който ще се състои днес. Дори и партията да вземе решение да подкрепи правителството, АБВ ще подпише само програмната декларация, но не и коалиционното споразумение, уточни Калфин. В отговор на въпрос той заяви, че министерски постове на срещата не са обсъждани.

Калфин с условие, за да е министър

Председателят на парламентарната група на АБВ Ивайло Калфин би станал социален министър в готвения нов кабинет, но при условие, че в програмната декларация бъдат включени приоритетите на партията. "Ако ГЕРБ и Реформаторският блок приемат нашите предложения, ще потърсим варианти за участие в правителството", отсече той вчера. По думите му от партията на Бойко Борисов все още не са му предлагали министерски пост и разговори в тази посока с него не са водени. "За нас е важна политиката, какво в крайна сметка от нашите приоритети ще има в ангажиментите на кабинета", отсече Калфин. Той бе категоричен, че АБВ полага "всички усилия", за да може четирите формации да се договорят по политическата програма. Приоритетите, за които от формацията настояват, включват нов Изборен кодекс и въвеждане на пропорционална система, нов начин за разпределение на гласовете, както и промени в данъчната система, комисия, която да разследва сектор "Енергетика", въвеждането на подоходно облагане и други.

Не преминем ли по тънкия лед, тежко ни

Благодаря на реформаторите, бяха толерантни, казва Бойко Борисов

- Г-н Борисов, ще успеете ли да съставите правителство?

- Близо месец с цялото си търпение, с всичките компромиси, с цялата си добронамереност се опитвам да намерим начин в мандата на ГЕРБ да направим правителство, защото на практика той е единствен. Поне според това, което са декларирали партиите до този момент.

Всички декларират публично, че искат да има правителство, но все пак в същото време поставят такива препъникамъни, че няма как да се получи математически. Бог ми е свидетел - положихме огромни усилия. Аз благодаря и на Радан Кънев, и на г-жа Кунева, и на Лукарски и на всички, които бяха на срещата във вторник, че и те направиха компромиси със себе си, както ние с тях. В център дясно всички сме наясно, че между ГЕРБ и Реформаторския блок може да има компромис. И ние не ги харесваме напълно и те нас, но това е положението. Затова приех всички имена, които те дадоха. Виждате, че дори няма формула. За зам.-министри, ако имаме кабинет, те ще имат още по-голямо представителство. И дотук се изчерпват моите усилия.

- Ще се съгласите ли Христо Иванов да бъде правосъден министър?

- Г-н Христо Иванов беше предложен и от колегите от Реформаторския блок. От моя преговарящ екип считат, че той е един добър министър и стратегията, която предлага в съдебната реформа се ползва и с подкрепата на Брюксел. Така че и в този случай сме направили необходимия компромис, за да се върви напред.

- Сигурността е най-голямата заплаха пред страната, какво ще се случи, ако ГЕРБ наистина върне мандата?

- Нека да използваме всички шансове в крайна сметка поне да се опитаме.

- Защо давате място в кабинета и на човек на АБВ?

- Защото г-н Калфин се е справял прекрасно в изготвянето на бюджета и на Европейската комисия и Европейския парламент и е всепризнат сред нашите партньори вляво и вдясно, знаете, че в Брюксел има коалиция между ПЕС и ЕНП и той би бил един добър мост към комисарите, които са излъчени от ПЕС. А е и безспорен авторитет.

- Не се ли опасявате от загуба на избиратели, като подавате ръка вляво?

- Аз мисля, че заради много други назначения ще изгубим избиратели. Затова благодарих за компромиса и на другите и за компромисите, които ние правим.

- Не се ли нагърбвате с излишна отговорност?

- Аз не обичам думите жертва, жертвали се. Никой насила не може да ни застави да направим нищо. Искам да благодаря на Реформаторския блок. Бяха изключително и толерантни, и компромисни. Мисля, че и те биха казали за нас същото, осъзнавайки, че имаме последен тънък лед, по който да минем. Не минем ли, след това ще е тежко за всички.

Джефри ван Орден звъни на Генерала за БДЦ

Зам.-шефът на европейските консерватори и реформисти Джефри ван Орден се обади лично на Бойко Борисов по телефона в сряда в 12 ч., за да предложи подкрепата за кабинета на БДЦ. Това съобщи лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. "С Николай Бареков не съм говорил. Но тепърва трябва да видим какво ще стане с преговорите и тогава да взимаме други решения", заяви Борисов в Президентството. Двамата са разговаряли около 30 минути за ситуацията в България и възможността да се състави кабинет.

"Очаквам в близките дни да се състои среща между ГЕРБ и нашата парламентарна група. Ще поискаме да научим какви са били предложенията на ГЕРБ за съставяне на правителство и каква програма предлагат", заяви от своя страната пък Николай Бареков пред ПИК.

Бунт срещу Лукарски в нета

Хората във Фейсбук може да искат оставката само на жена си вкъщи, отвърна реформаторът

Реформаторският блок е силно раздвоен относно кандидатурата на лидера на СДС Божидар Лукарски за министър на икономиката. Името на синия председател дори не е присъствало в първоначалния списък с исканите от Блока кресла в Министерски съвет, разкриха реформатори вчера. Заради това сини народни представители цял ден вчера иронизираха председателя на СДС и заради репликата му "Да, бих бил министър". Многократно запитван през последните седмици, той така и не уточни кое министерство би искал да оглави. А името му се спрягаше за спортното, транспортното и дори за правосъдието и отбраната. Никой обаче не е подозирал, че той може да получи икономическия ресор, признаха реформатори

Една от основните причини съратниците му да се съмняват, че той би бил успешен министър на икономиката, е липсата на подходящо образование - той е завършил специалност право в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Именно това провокира и журналистическия въпрос към него вчера: Дали има риск страната да изпадне в стагфлация. На което той отговори: "Риск от стагфлация няма - написал съм си домашното". Лукарски събра негативи още в изборната нощ, когато заяви, че искането на Реформаторския блок Бойко Борисов да не бъде премиер, е било само "трик". След като в социалните мрежи бързо се събраха критични коментари и симпатизанти на реформаторите поискаха оставката му, Лукарски заяви: "Хората във Фейсбук може да искат оставката само на жена си вкъщи". След изречението му последва нова вълна критични коментари.

Местан алармира Дол за ГЕРБ и "патриотите"

С писмо до председателя на Европейската народна партия (ЕНП) Жозеф Дол лидерът на ДПС Лютви Местан алармира, че ГЕРБ и Патриотичния фронт отново сближават позиции. Шефът на алианса от десни партии в Европейския парламент бе у нас преди няколко дни и остро се противопостави на участието на националистическа формация като "патриотите" във властта. "Ние приехме с дълбоко удовлетворение Вашето послание към ПП ГЕРБ и към Реформаторския блок да не допускат под каквато и да е форма обвързване с Патриотичния фронт, чиито идеи и политическа програма и Вие, и лидерът на ГЕРБ г-н Бойко Борисов определихте като "неприемливи". С безпокойство наблюдаваме как веднага след Вашето отпътуване от страната опитите за сближаване във формула за общо управление между ГЕРБ, Реформаторския блок и Патриотичния фронт продължиха и дори представители на Патриотичния фронт неприкрито заявиха, че целта на подновените срещи и евентуално партньорство е изолацията на либералната партия ДПС по пътя на етно-религиозната нетърпимост и омраза. Създаването и поддържането на разломи чрез противопоставяне на етноси и конфесии е практически взривяване на гражданското общество и подриване на върховенството на закона чрез замяна на политиката на интеграция с политика на дискриминация и сегрегация", пише лидерът на Движението за права и свободи в кореспонденцията си до Жозеф Дол. И категорично заявява: "За нас е особено важно българското общество със свои демократични ресурси, но и с помощта на демократичните европейски партии да намери сили и да се противопостави на легитимирането на националпопулизма като "модерен патриотизъм". Местан подчертава още, че смята за "политически полезно и граждански особено ценно" диалогът, започнал в София, да бъде продължен на европейско равнище между ЕНП и Алианса на либералите и демократите за Европа, в който членува и ДПС.

Миков: Има недоверие в политиците

Смятам, че всяка конфигурация трябва да се съобразява най-вече с интересите на гражданите, независимо дали е дясна или лява. Това каза лидерът на БСП Михаил Миков, след консултациите на "БСП лява България" за формиране на правителство при президента Росен Плевнелиев. "Фактът, че над 50% от българските граждани участваха в изборите, е още едно голямо доказателство за общото усещане за несправедливост и недоверие в това, което могат да направят политиците за гражданите", каза Миков.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай