Накъде отиваме? Три сценария

*Партията на Янев изгрява на хоризонта, вече се търси служебен премиер
*Окопната война Радев - кабинета влезе в нова фаза, Нинова пред съдбовен избор
Спомняте ли си кога и защо президентът Радев свали доверието си от кабинета "Борисов-3"?
Направи го със специално обръщение към нацията на 4 февруари 2020. Тогава обвини експремиера и министрите му, че неравенството и бедността в България се задълбочават, че правителството води до разпад на държавността и ни лишава от бъдеще като нация. И обяви, че делението не е между леви и десни, а между "порочната власт и милионите почтени българи".
По онова време изказването му предизвика вълна от реакции. Някои го определиха като "генералска война", други като "битка на две его", трети възкликнаха "Боянски ливади-2". Две седмици по-късно Радев оглави шествие в Деня на обесването на Левски, а след 3 месеца вдигна свит юмрук в първия ден на протестите.
Повтаря ли се сценарият?
Само за последните два дни президентът на два пъти нападна кабинета на Кирил Петков за спирането на руския газ, защото е "цинично в енергийно най-бедната страна в ЕС да плащаме за синьото гориво най-скъпо".
Той предупреди министрите, че страната ни е изправена пред продоволствена криза – вторична война от войната в Украйна, наред с кризата на сигурността. Нахока лидера на БСП Корнелия Нинова, че слага подпис върху износ на оръжия за Украйна и определи като "далеч от реалността" думите на премиера Кирил Петков, който асоциира случващото се в Украйна с Априлското въстание.
Кирил Петков и Асен Василев му отвърнаха, като казаха, че позицията му е "позорна".И макар Радев още публично да не е снел доверието си от кабинета, за всички е ясно, че окопната война, която двете институции водят от началото на годината, вече е в нова фаза.
За разлика от времето на Борисов обаче, битката Радев-Петков ще е доста по-различна.Ще е по-емоционална, защото е и семейна. Бащинската президентска прегръдка и летящият старт, който той осигури на "Продължаваме промяната", днес провокират много нелицеприятни въпроси. И не само от ГЕРБ.Ще е по-остра, защото се води не по правилата на Фамилията от Банкя, а на Вълчетата от Харвард.
Но най-важното - ще е много по-опустошителна за България, защото е война във войната.
Три са сценариите, които вече се въртят в предизборната рулетка.
Феновете на кабинета залагат на оптимистичния вариант - момчетата остават..
Подробно го описа политологът Даниел Смилов, цитирайки думите на вицепремиера Асен Василев: Правителството на Кирил Петков - с всичките му недостатъци, има едно съществено предимство: става все по-ясно, че алтернативите му са не просто по-лоши, а направо позорни.
Според него взимането на властта от Радев ще ни върне в руската орбита. Но оставането на Петков във властта ще гарантира заставането на България зад обща европейска позиция, ще осигури количествата газ и макар да са на по-висока цена, след време тя ще падне, защото ще се отстоява от целия Съюз.
Кръгът "Капитал" звучи още по-оптимистично за бъдещето на Кирил Петков. Според тях острото изказване на президента срещу Корнелия Нинова укрепва коалицията и дори парламентът в сряда да гласува оръжие за Украйна, тя няма да напусне коалицията. Позовават се на най-новото й изказване, че е съгласна да се изнася, но не пряко. Как обаче ще реагира електоратът й, е друг въпрос. Още повече, че президентът Румен Радев публично я призова да обясни на левите хора къде отива българското оръжие, което изнасяме легално в чужбина.
ГЕРБ обаче залагат на песимистичния вариант - юлски избори
Редиците са строени, щабовете работят на пълни обороти. Борисов обикаля страната, черкува се, хвали хората си и сипе критики срещу кабинета. Предупреждава народа, че след два месеца никой няма да може да изправи счупената икономика.
За избори на практика се готвят всички партии, даже и тези, които още не са се регистрирали. Една от тях е новата формация на Стефан Янев. Очаква се тя да изгрее на обществения небосклон в навечерието на Гергьовден, но вече е натоварена с огромни очаквания.
Но включването в партийния живот изключва Янев като евентуален служебен премиер. Ако се стигне дотам, Радев най-вероятно ще заложи на едно от познатите имена от предишните два негови кабинета. Войната и кризата обаче поставят под риск финансите на страната, защото липсата на парламент ще отложи за края на лятото актуализацията на бюджета и това допълнително ще нагнети обстановката.
Затова и политолози и социолози вече разработват трети вариант - втори кабинет
Идеята не е нова, но се очертава като спасителен вариант. Социолозите са категорични, че в момента всеки втори българин не иска извънредни избори. Изправен пред поредната несигурност, бизнесът също настоява за работеща администрация. Още повече, че именно в разгара на лятото се чакат и първите пари по Плана за възстановяване и устойчивост.
Най-черният вариант за властта вещае оставка на Нинова още с гласуването на решението за предоставяне на оръжие на Украйна. Ако това стане, с нея си тръгват и червените министри. Това налага ремонт на кабинета, който може да не мине. Тогава президентът отново завърта рулетката.
Втори шанс за ПП да състави кабинет изглежда малко вероятен. ГЕРБ остава в изолация и никой не би подкрепил неин кабинет. При разрива Радев - Нинова едва ли президентът този път би дал третия мандат на БСП. Така всички залози са за ИТН и Демократична България.
Абсурд е да се мисли, че при тази конфигурация на Народното събрание може да има кабинет различен от широка коалиция. И би било голямото изпитание за партиите - ще успеят ли да преглътнат егото си и да съставят кабинет на националното съгласие, който да преведе страната през кризите. Или отново ще влезем в изборния маратон.
Ген. Мутафчийски накара всички да се чувстват горди
Amusnet Interactive подпомага образованието във Видин
Гърция пак се уреди. Как си взе руски газ?
Радев със силни думи за Пловдив. Орисан да е сред пър...
Рекорд в София. Хиляди пеят на "Върви, народе възроде...
Денков с подарък за учителите. Вдига заплатите
Петков с голямо признание за руския език