Лена Бориславова посочи окончателния вариант на кабинета

Седмица за седмица трябва да има ясен отчет за дейностите на новия кабинет

Лена Бориславова посочи окончателния вариант на кабинета | StandartNews.com

Окончателният вариант на кабинета "Денков-Габриел" е този, за който са се съгласили от "Продължаваме промяната-Демократична България" и ГЕРБ-СДС. Този състав е много добра стъпка напред за страната, има да реши немалко кризи и задачи. Колкото по-бързо заработи, по-добре. Това заяви в интервю за Нова телевизия бившата депутатка и член на ръководството на ПП Лена Бориславова.

Попитана дали очаква в последния момент да бъдат направени промени, тя отговори: „Не очаквам, но никога не се знае. Моето убеждение е, че този кабинет е една много добра стъпка за страната“.

Тя е "ужасно доволна", че Атанас Славов е приел да бъде министър на правосъдието. "Поканата дойде лично от Кирил Петков, съгласувана е с акад. Денков", обясни Бориславова.

По отношение на издигането на Асен Василев за министър на финансите, тя посочи, че имало съгласие между ПП, ДБ, а и ГЕРБ, че няма по-подготвен човек от него за този пост.

„Не е имало проблеми около неговата номинация. Аз лично не съм участвала в преговорите. Да, имаше първоначално дали да е изцяло експертен или да има политически лица в кабинета“, уточни тя.

„Мария Габриел е точно такъв пример за политическо лице, което трябва да ангажира подкрепата на парламентарната група на ГЕРБ, за да се случват законодателните решения, заложени в програмата на този кабинет“, посочи Бориславова.

„Няма как да имам доверие на човек, когото не познавам и с когото не съм работила. Аз много бих се радвала, ако тя бъде пример, включително за жена в политиката, за дама, която успява да ангажира тази парламентарна подкрепа, да поеме тази политическа отговорност и да направи така, че това правителство да работи“, изтъкна тя.

Според нея продължава да няма доверие между двете парламентарни сили ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС, но този кабинет трябва да започне да работи. Няма толеранс да не се прави нищо вече два месеца, категорична бе Лена Бориславова.

"Борисов има право да реши какво да прави със собствения си имунитет. Призоваваме да бъде даден доброволно, но отчитаме факта, че имунитетите не се дават просто така. Дадени са с причина - за да не се упражнява политически натиск. Затова когато лицето откаже да го даде, тогава нашата роля е да се мине по парламентарната процедура", коментира Бориславова.

ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ: Новите министри! Какво не знаем за тях

По думите ѝ има страшно много сили, които се опитват да предотвратят създаването на редовно правителство. "Виждаме атаки от шефа на ДАНС, от президента. Те не желаят да има правителство, предпочитат за собствени или чужди цели да няма бюджет, да не ни приемат в еврозоната и да продължава нестабилността. Когато съпротивата срещу редовно правителство е жестока, значи необходимостта от него е съществена. Затова усъвършенствахме състава, така че да се ползва с експертна и политическа подкрепа", заяви тя.

И допълни, че седмица за седмица трябва да има ясен отчет за дейностите на новия кабинет.

Според Лена Бориславова една от най-тежките кризи в страната е свързана с бюджета и липсата на предвидимост. "В тази ситуация няма по-подготвен човек, който да работи в това безвремие, от Асен Василев. Не е имало проблеми около неговата номинация. Имаше първоначални обсъждания дали да бъде изцяло експертен, но според мен е хубаво да има политически лица, защото така се постигат две неща - носи се политическа отговорност пред избирателите и партийните структури, а тези лица ангажират своите парламентарни групи, за да се осигури мнозинство за минаването на законите, които ще означават, че се върши работа. Мария Габриел е пример за такова лице. Не я познавам и не съм работила с нея, няма как да ѝ имам доверие, но ще се радвам да е пример за парламентарна подкрепа", посочи Бориславова.

Тя беше попитана и за срещата между ПП-ДБ и ДПС, на която се появи Делян Пеевски. „Единственото нещо, за което е говорено, е за подкрепа за конституционно мнозинство“, каза Лена Бориславова.

„Отивайки при тях с обсъждане на тази точка за конституционни промени /…/ вече зависи от тях кой от тяхна страна ще поканят. Ние не можем да кажем – ти си тръгваш, ти оставаш. По-скоро на мен ми клони към провокация. Но ние можем да не допускаме провокация, да не допускаме никакви общи снимки, или да свършим работа. Но не можем да кажем кой ще идва на срещата“, обясни тя.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай