София
И синдикати, и работодатели застават зад каузата на фирмите от автомобилния сектор. Това е нещо уникално и може да бъде обяснено с факта, че проблемите в сектора не са единствено работодателски, нито единствено профсъюзни. Те обхващат цялата икономика. Това заяви днес Миролюб Столарски, съпредседател на Конфедерацията на съюзите в автомобилния транспорт на пресконференция.
Според него проблемът с акцизите е била капката, с която чашата на търпението на превозвачите е преляла.
Столарски акцентира и върху другите проблеми, изкарали превозвачите на протест: нуждата от намаляване размера на винетните такси и нуждата от обявяване на т.нар. криза на пазара, чрез което да се спре регистрацията на нови фирми в бранша.
Протестите на превозвачите в България не защитават турските представители на бранша. Напротив – ние от няколко години искаме да бъде въведен разрешителен режим за превозвачите от трети страни, подчерта Столарски. Подобен режим имало навсякъде в Европа с изключение на нашата страна. Този факт облекчавал изключително много турските превозвачи. В резултат на което между 700 и 800 хил. турски камиона годишно преминавали през България.
Тези цифри можело да бъдат обяснени донякъде с факта, че в България не съществувало ограничение на горивото, с което могат да влизат чуждестранните тежкотоварни автомобили. В резултат на това често пъти турските шофьори зареждали на безмитната бензиностанция в родината си за 0.75 евро на литър и влизали с пълни резервоари в страната.
За сравнение родните превозвачи нямат право да влизат с повече от 550 литра гориво в Турция, посочи Столарски.
Димитър Николов, заместник-председател на Конфедерацията на съюзите в автомобилния транспорт добави, че евентуално въвеждане на входни такси за автомобили от трети страни би възмездило държавата за нанесените щети върху пътната й инфраструктура. Според него би било по-добре първо да се помисли за ограничаване на чуждите превозвачи, които унищожават инфраструктурата на страната, а чак след това да се мисли за спиране на българските тирове от движение.
"Сивият" сектор в автобусния и превозваческия бранш възлиза съответно на около 40 и 42%. Това е една от причините за невъзможността цените в бранша да бъдат увеличени. Този факт произлиза от факта, че на много от шофьорите, които са заети в „сивия сектор”, не се плащат осигуровки, нито каквито и да било задължения към държавата, заяви също така Столарски.
Николов добави, че протестите на превозвачите ще продължат и обясни, че до гражданско неподчинение няма да се стига. Ресурсите на хората, които протестират обаче, се изчерпвали. Тези протести не можело да продължат още много и ако това е целта на правителството, то тя била много непочтена.
Решението за бъдещето на протестите ще стане ясно в началото на следващата седмица, когато е възможно да излезем на общи действия със синдикатите и работодателите, които ни подкрепят, завърши Николов.
В страната за един час спряха днес работа пловдивските автобуси, обслужващи междуселищните линии. Близо час днес по обяд хасковската автогара остана блокира от автобуси. Нито един автобус не потегли от автогарата в Добрич по посока Варна между 11 и 12 ч. Превозвачите от Перник пък заплашиха с блокада на целия Югозапад.
АСН
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com