ГЕРБ и БСП се скараха в парламента заради Йончева

Като политическа репресия срещу журналистката Елена Йончева определи лидерът на БСП Корнелия Нинова повдигнатите обвинения за пране на пари от КТБ...

ГЕРБ и БСП се скараха в парламента заради Йончева | StandartNews.com

Като политическа репресия срещу журналистката Елена Йончева определи лидерът на БСП Корнелия Нинова повдигнатите обвинения за пране на пари от КТБ.

В декларация от парламентарната трибуна Корнелия Нинова поясни, че от днес БСП привлича и международна подкрепа, като изпраща писма с информация до посолствата на Европейския съюз, Международната федерация на журналистите, Европейската федерация на журналистите и "Репортери без граници".

"Елена нито веднъж не е викана, не е разпитвана, не й е дадено право да обясни, да представи документи и доказателства. За 5 години никой около разследването КТБ не е чувал за името на Елена Йончева и естествено стои въпросът защо сега и на нея се случва това. Защото това е политически процес, а не наказателен. Защото това е репресия заради нейната смелост да изнесе случаите на кражби и корупция в България", каза лидерът на БСП .

Не бива Народното събрание да се използва за трибунал, има си съд и прокуратура, бе незабавната реакция от депутата от ПГ на ГЕРБ Александър Иванов. „Първо има Конституция в Република България, в която има разделение на властите. Вмешателства в работата на тези институции от трибуната на Народното събрание не бива да бъде допуснато, защото нарушаваме принципите на Конституцията на страната“, обясни Иванов.

„Моля да обръщате внимание на изказванията от тази трибуна да не използват епитети по управлението и да използват парламентарното си право за изказвания, с които да се опитват да се защитават по някакъв начини. Има институции и доказателства, който да се представят пред българския съд и прокуратура. Българското Народно събрание не бива да се допуска да се използва за такъв трибунал“, подчерта той.

Г-н председател за пореден път нарушихте правилника на Народното събрание. Как може да позволите на депутат от управляващото мнозинство да определя какво може да говори председателят на опозицията, скочи Георги Свиленски от БСП. „Това е недопустимо. Моля, повече да не го правите. Председателят на ПГ има право да говори, каквото си иска, както иска и когато иска“, заяви той. „Давате му възможност да излиза на трибуната и да се излага - да казва какво има право да говори опозицията“, коментира Георги Свиленски. „Не може народен представител, който даже не е от ръководството на ПГ, да излиза и да прави забележка“, каза още депутатът от опозицията.

„Забележката на Александър Иванов беше към мен. Не си позволих да направя забележка или да се намеся в изказването. Отношението и забележката ви към мен не беше особено релевантна“, отговори зам.-председателят на парламента Емил Христов.

 

Всеки народен представител може да говори от трибуната, каквото си иска. Нямате право да давате думата на крадците да викат „Дръжте крадеца“, включи се Спас Гърневски от ГЕРБ. Депутатите от БСП настояха зам.-председателят на парламента Емил Христов да накаже депутата Спас Гърневски за тези думи. „Какво наказание? Нямаше основание“, коментира Емил Христов. „Г-н Свиленски, моля да не правите несъществуващи връзки“, се обърна той към депутата от левицата. „Връзките са си много съществуващи“, отговори Георги Свиленски.

Моля, да наложите наказание на депутата Спас Гърневски за думите му „Не позволявайте на крадеца да вика дръжте крадеца“. Разпознавам се като един от хората, които говориха преди него, оплака се Свиленски. „От тази трибуна се изказаха Корнелия Нинова, Александър Иванов и аз. Спас Гърневски излезе и каза - „Не позволявайте на крадеца да вика дръжте крадеца““, коментира той. „Моля да му наложите наказание, ако не, ще си търся правата в съда“, заяви Георги Свиленски.

Не разпознах никого в думите на Спас Гърневски, но обещавам да изслушам внимателно и да преценя това, което е казал в контекста на казаното преди него, беше реакцията на зам-шефа на НС.

„Водя заседанието и преценявам кой как се е изказал. По никакъв начин не ограничих никой от изказващите се. Спазил съм задълженията си съгласно правилника да дам възможност на всеки народен представител да изрази мнението си“, посочи той. „Народните представители, изказали се до момента, по никакъв начин не влязоха в разрез със собственото ми разбиране за свобода“, коментира Емил Христов.

„Не открих нито в едните, нито в другите, опит за ограничаване. Беше критикувано отношението и реакцията ми, но това е субективно виждане, както от ляво, така и от дясно“, заяви зам.-председателят на парламента. „Мое е правото да преценя кой и до колко е нарушил правилника и да взема мерки“, обяви Христов. „Възприех казаното от Спас Гърневски като нещо, което е широко разпространявано и употребявано до този момент. Чували сте го в различни медии“, коментира той. „Ще прегледам записа. В контекста на казаното преди Спас Гърневски и това, което е казал, ще взема решение за наказанието“, заяви Емил Христов. „Искате от мен да вземам решение, за което нямам вътрешна убеденост“, посочи той.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай