Премиерът Бойко Борисов кометира всички актуални теми в интервю за сутрешния блок на bTV.
За Валери Симеонов и майките на деца с увреждания
"Не е приятно да се слуша само „оставка” под прозорците. Особено когато става дума за майките на деца с увреждания, ние се разбрахме за промените, закони и т.н. Но по принцип имаше едно обидно изказване и затова и ми е мъчно, и ме е яд. Но истината е, че не е приятно. Мисля, че Валери Симеонов осъзна, че тези деца са болни и затова толкова много пари отделяме в новия бюджет. Всички колеги преценихме, че трябва да се извини. Според мен извинението му искрено, затова и му казах, че се вкарахме в тема, която искаме да решим, но вместо това усложнихме". Това каза пред Би Ти Ви премиерът Бойко Борисов в отговор на въпрос как се чувства под виковете оставка под прозореца му.
"Аз имам коалиционно споразумение с Патриотичния фронт, а друго вътрешно споразумение ги държи заедно. Кабинетът се крепи на всеки един от нас. Съжелявам, че се вкарахме като кабинет в тази тема", каза още Борисов.
За протестите срещу високите цени на горивата
"Два пъти съм хвърлял оставка, но ние не можем да намалим цените на горивата. Въпреки, че сега цените падат и ще продължат да падат. Цените се регулират от борсите цени, не от кабинета", каза още Борисов и продължи: "Помолих Томислав Дончев да ми направи проверка и имаме няколко решения, защото ние нямаме пряк механизъм да ги намалим, можем само да намалим акциза, но това не е реалистично".
"Всеки ден трябва да убеждаваме хората, че всичко, което правим е за тяхно добро. Този път протестите не ме уплашиха, защото нямат основателна причина", коментира още Борисов.
"Хората трябва да разберат - ако сега счупат държавата и се върнем назад, няма да успеем да увеличим доходите. Ако се върнем назад ще трябва да плащаме за пропаднали сделки и вместо да дадем 3 млрд. лв. за пенсии, ще ги дадем за "Белене" например", коментира още Борисов.
За престрелките между ГЕРБ и президента Румен Радев
"Незнам ние с какво сме причинили тази фраза "война между институциите". До вчера няма ден в който президентът да не е нападал кабинета", коментира премиерът Бойко Борисов престрелките с президента Румен Радев пред Би Ти Ви и допълни: "Това е все едно някой да ти бие шамари и да казва "ние се бием".
"Радев първо нападна медиите. Каза, че медиите са атрофирали. Затова вие медиите трябва да излезете и да отговорите на президента, поканете ни и кажете - промените трябва да са тук и тук", коментира още Борисов. "Няма проправителсвени медии, има опозиционни, те всеки ден пишат срещу правителството и няма един добър ред от тях, а ние все нещо добро сме направили", подчерта Борисов.
"Според мен "партията държава", за която говори Румен Радев е неговата партия, която го издигна за президент, защото ГЕРБ го има от 10 години, не от 100", коментира още Борисов.
"Как няма да живеем в най-бедната държава, като 7 милиарда лева сме пръснали за управлението на БСП само за две години", каза още премиерът и продължи":" Когато Европа преструктурираше, ние режехме заводи, как да не сме най-бедните". "Не може Радев да говори за "партията държава" и да не споменава какво е било по времето на БСП", каза още премиерът.
"Аз много си пестя думите, не си позволих нито една квалификация към президента Радев,но той постоянно ни атакува и най-вече забравя за БСП и последствията от тяхното управление, това не коректно", каза още премиерът.
"Писна ми да ме критикуват. Някой път се събуждам и всичко ми е писнало, всеки има такива дни. Моите срещи не свършват, днес например посрещам няколко премиера и ако не ми остане един час за футбол, ще откача", обясни Бойко Борисов всекидневието си.
"Корнелия Нинова припознава ли се с това, че нейните депутати нарекоха народа "дебили", та иска аз да се припознавам с действията на други хора. не помнят ли какво направиха с КТБ, Мариците, еврофондовете... Преди две години заради всичките тези приказки хвърлих оставка. Но сега няма защо да го правя. Протестите се надявам след като падат цените на горивата, да спират. Мисля, че демокрацията трябва да надделее". Това коментира премиерът Бойко Борисов пред Би Ти Ви в отговор на въпрос кабинетът ще подаде ли оставка.
За борбата с корупцията и контрабандата, и за по-високите доходи
"Не можах да наложа волята си над финансовия министър преди години да обединим всички масиви на приходните агнеции, това сега ни донесе отличен резултат. Защото точно забогатяването на народа идва от разбиването на корупцията. И коледните на пенсионерите, тези 51 милиона лева са точно от това - борбата с контрабандата и корупцията". Това каза в отговор на въпрос за повишението на доходите премиерът Бойко Борисов пред Би Ти Ви.
"20 души арестувахме за купуване на българско гражданство, надявам се, че сдът няма да ги пусне. Новият шеф на агенцията ще дойде от Патриотичния бронт, това е тяхна квота", каза премиерът във връзка с акцията в Агенцията за българите в чужбина.
"Няма акция "олигарх"", подчерта още Бойко Борисов по повод операциите на МВР и прокуратурата. И обясни, че е нужно време, за да се разкрият всички схеми. "Когато миналото лято бях в "Полимери" дадохме 12 милиона за течащия контейнер и затова Баневи са арестувани. Не случайно всичко това, което говорим за по-високи доходи, тези пари идват от борбата с контрабандата и корупцията", обясни още премиерът.
За промени в правителството
"Всичките вицепремиери са ми еднакво близки, работим всеки ден с тях. Това ни е отредил народът", каза още Борисов за отношенията си с коалиционните партньори.
"Рокади в кабинета ще има, но сега не е момента. А Валери Симеонов не е само вицепремиер, а и лидер на НФСБ. За неговата оставка работата е на Патриотичния фронт. Аз и когато съм опизиця нося отговорност, но това е друга тема", каза още Борисов за състава на кабинета си.
"Не може да има нов кабинет в рамките на този парламент, има много варианти, но не мисля, че трябва да се стига до там", каза още Борисов и допълни: "ГЕРБ е първа политическа сила, нали така, друга алтернатива няма".
"Има и платени протести, има и партийна намеса, тя се вижда, не искам да го коментирам повече, защото е нормално опозицията да подкрепя протести срещу властта. Но БСП трудно би ни стигнала по успехи в управлението", каза още премиерът.
За Македония и членството й в ЕС
"Никой не може да ни ограби историята, защото България е много силна. За мен обаче е важно Македония да влезе в ЕС, но не виждам с какво могат да ни ограбят, ако дръзнат - ще срещнат силен отпор", коментира Борисов темата с Македония.
За Пакта за миграцията
"Няма да подкрепим Пакта за миграцията, защото ще ни атакуват за бежанците. Но въпреки всички ние сме единствените, които успяхме да се справим с мигрантския поток", уточни Борисов темата за бежанците.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com