Ню Йорк. Българските власти видимо не са склонни да се присъединят към израелския премиер Бенямин Нетаняху, който публично хвърли вината за атентата на летище Сарафово на 18 юли върху „Хизбула” и Иран, коментира в. „Ню Йорк таймс” в свой анализ две седмици след взрива в бургаския аеропорт.
Българските изследователи казват, че тепърва трябва да идентифицират атентатора и все още не са обявили публично кой смятат, че стои зад атаката от 18 юли, посочва изданието. Но ако пътеката все още е неясна, то последиците от катастрофата за този малък народ на Балканите са ясни: тя излага на риск тесните си връзки както с Израел, така и с арабските страни в Близкия Изток, пише „Ню Йорк таймс”.
Правителството на България се опитва да не разкрива подробности по разследването, като по този начин се надява да избегне глобални и политически грешки, които да дадат отражение върху сигурността на страната.
„За малка България да излезе и открито да каже, че „Хизбула” е виновна за атаката, е все едно да влезе в минно поле”, заявява за изданието Владимир Шопов, политолог в Нов български университет в София. „Трябва да си абсолютно сигурен, наистина напълно уверен, че убедителните ти доказателства ще издържат пред всички останали страни от Европейския съюз”, посочва още експертът пред изданието.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com