Климатичните промени и повишаващите се температури оказват все по-голям натиск върху едни от най-важните опрашители на планетата – пчелите. Ново изследване, цитирано от „Асошиейтед прес“, показва, че както дивите пчели, така и тези в кошерите изпитват сериозен стрес поради жегите, което пряко застрашава техните способности да опрашват, да събират нектар и да се размножават, предаде БТА.
Учените посочват, че телесната температура на пчелите може да бъде с до 15 градуса Целзий по-висока от тази на околния въздух. Това ги прави изключително уязвими при горещи климатични условия, каквито се наблюдават все по-често в световен мащаб.
„Точно както ние търсим сянка, потим се или намаляваме темпото, пчелите също намират начини да се предпазят от горещините“, обяснява д-р Джон Харисън от Аризонския университет, един от авторите на проучването. Те успяват да охлаждат телата си чрез намаляване честотата на крилете си при полет, особено в най-горещите часове на деня.
Но това поведение има цена. Кевин МакКлъни, професор по биология в Университета на щата Охайо, подчертава: „Когато е твърде горещо, пчелите просто не вършат това, което трябва – не събират нектар, не се размножават, не изпълняват обичайните си функции.“
Според експертите, макар пчелите да са адаптирани да издържат на високи температури, тяхната устойчивост е подкопавана от редица допълнителни фактори – загуба на хабитат, пестициди, болести и недостиг на цветен фураж. Всичко това създава условия, в които топлинният стрес става още по-опасен.
„Ако пчелите не са добре нахранени, ако са изложени на пестициди и болести, тогава тяхната способност да понесат топлината рязко намалява“, обяснява Маргарита Лопес-Урибе от Пенсилванския университет.
Притеснителна е и тенденцията в пчеларския сектор. Предварителните данни от американско годишно проучване сред пчелари сочат, че през изминалата година те са изгубили близо 56% от своите пчелни колонии – рекордно висока загуба от началото на наблюденията през 2010 г.
Намаляването на пчелните популации е тревожен сигнал не само за биологичното разнообразие, но и за селското стопанство и глобалната хранителна сигурност, предупреждават учените.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com