Стари хватки за новия вот

Стари хватки за новия вот | StandartNews.com

БСП пак залага на соцносталгията, ГЕРБ брои шосета и зали

Димитър Ганев, политолог, институт "Иван Хаджийски"

Основните партии избраха емблематични места за откриването на предизборните си кампании.

ГЕРБ тръгнаха от залата, построена по време на техния мандат - "Арена Армеец". БСП също стартираха в сграда, издигната при тяхно управление - НДК. Реформаторският блок логично откри кампанията си на жълтите павета, а пък Никола Бареков тръгна от провинцията. "Атака" избра да започне състезанието от Москва. Символичните места показват и накъде ще гледат основните играчи в предизборната си кампания. БСП ще сплотява електората си около носталгични чувства към социализма, ще говори за реиндустриализация, ще повтаря успехите на социалното управление на Орешарски, които са под сериозен въпросителен знак. ГЕРБ пък ще повтарят как са строили спортни зали, магистрали, южни дъги, тангенти и т.н. Реформаторският блок ще разчита на традиционния си електорат от софийските улиците около жълтите павета и вероятно ще концентрира своите усилия към връщане на избирателите от София, Пловдив и Варна.

За "България без цензура" е характерно, че разполага с двойно по-голяма подкрепа в страната, отколкото в столицата. Бареков енергично обикаля провинцията, позиционира се там и търси мобилизация на техния вот. Посещението на Волен Сидеров в Москва пък показва, че неговата кампания ще бъде построена основно, ако не и

само върху проруските настроения

на немалка част от българския народ. Лидерът на "Атака" ще се опита да икономизира този дебат: да говори непрекъснато, че опасността от европейски санкции срещу Русия би се отразила изключително негативно върху България. Да не забравяме, че преди година в разгара на протестите рейтингът на Сидеров нарасна пет пъти, когато той започна да говори за пари и социална политика. Откакто "Атака" зае категорична проруска позиция, излязоха няколко проучвания, включително и "Галъп", в които не се вижда особен подем. Ако не се стигне до сериозна ескалация на украинския конфликт и не се въведат жестоки санкции, които да ударят България и да се превърнат в тема номер 1, националистическата партия ще остане извън Европарламента. Въпреки че "Атака" няколко пъти възкръсва като феникс от пепелта и не бива прибързано да се отписва.

ГЕРБ и БСП започнаха кампаниите си по огледален начин - подчертан европейски момент с присъствието на двамата претенденти за председатели на Еврокомисията - Жан-Клод Юнкер и Мартин Шулц. Кандидатите на ЕНП и ПЕС имаха абсолютно симетрично поведение. Юнкер присъства на откриването на ГЕРБ, но после се срещна с Меглена Кунева. Шулц също

отиде на концерта на БСП и после поздрави Ивайло Калфин

На митинга на ГЕРБ знаково беше участието на старите политици от СДС - Едвин Сугарев и Георги Марков. Изглежда, че партията на Борисов ще се опита да стане обединител на всички срещу БСП. Да покаже, че е единствената възможна алтернатива и единствено вотът за ГЕРБ е вот срещу БСП. Борисов няма да търси единен фронт с реформаторите срещу управляващата коалиция, а подобно на изборите през 2009 г. ще демонстрира, че играе "сам срещу тройната коалиция".
БСП ще конструира посланията си по бялата страна на нормализацията, ще подчертава социалните успехи на правителството. Не трябва да се подценява и възможността червената партия да построи и "черна кампания" срещу ГЕРБ въз основа на скандалите с наркотрафика. По подобен начин през 2013 г. "Позитано" разгърна сюжета с незаконното подслушване от МВР точно преди изборите.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай