С бежанците като на война

Двама полковници от запаса доказаха, че армията може да е полезна и в мирно време

С бежанците като на война | StandartNews.com

Вълната от сирийски бежанци и присламчилите се към тях "обикновени" нелегалани имигранити от целия Ориент заля България като цунами японски остров. И показа цялата безпомощност на чиновниците от цивилните структури да се справят със ситуацията. Не само да осигурят ред и контрол, но и що-годе поносими условия за бегълците. А те на свой ред, усещайки, че липсва каквато и да е яснота в отношението към тях, започнаха да се държат, меко казано, предизвикателно.

Войната е продължение на политиката, твърди знаменитият афоризъм на пруския генерал Карл фон Клаузевиц. Двама български полковници - Иван Пенков и Пепи Джуренов - не само потвърдиха правотата на тази формула почти два века след смъртта на нейния автор, но и доказаха обратното - че понякога политиката изисква да се действа по военному.
Няма какво да се лъжем - потокът от полубегълаци-полуимигранти е заплаха за националната сигурност. И в такъв случай няма място за прекалени либерални скрупули относно стриктното спазване на прословутите човешки права.

Както никой не ги спазва и по време на война. Бързо наложената армейска дисциплина в лагерите във "Враждебна" и "Военна рампа" буквално за броени дни даде своите плодове. И показа, че армията си има приложение и в мирно време. Защото офицерът е свикнал да взема бързи решения и да поема съответната отговорност, за разлика от цивилния бюрократ. Който, докато мисли дали няма да наруши някой параграф, изпуска положението от контрол.

И така - вечерни проверки, дежурни команди по чистенето, строителни групи, които сами трябва да направят помещенията и сградите обитаеми, - не прилича ли всичко това на концлагер, ще писнат правозащитниците от всички цветове.
Не, ако трябва да почнем да ровим в казусите, които съществуват в международното право. Защото става въпрос за хора, които в известен смисъл са военнопленници, след като са минали нелегално границата, а някои от тях навярно са участвали с оръжие в ръка в конфликта в Сирия. Подобни лица, съгласно всички видове конвенции, подлежат на т. нар. интерниране - т.е., задържане под стража. А от гледна точка на службите за сигурност пък не е ясно колко от тях, най-вече от несирийците, не са свързани с терористична или чисто криминална дейност. Впрочем, в сравнение с това, на което са подложени бежанците и нелегалните имигранти в лагерите в съседна Гърция, нашите са направо курорти.
С една дума - стане ли напечено, викай армията. Колкото и критики, че и подигравки да е отнесла през последните двадесетина години, сега двамата нейни представители доказаха, че на нея може да се разчита ако не за друго, то поне когато стане дума за организация.

На известния заговорник от миналия век, генерал Дамян Велчев, се приписват думите "дайте ми един фелдфебел и ще ви направя държавен преврат". Сега това може да прозвучи и така: "Дайте двама полковници, за да се решат битовите проблеми на бежанците". А може би и още двама, които да проведат бърз курс по логистика на съответните чиновници.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай