Първанов няма шанс сред червените кметове

АБВ е един тест, който БСП ще спечели, казва Николай Иванов

Първанов няма шанс сред червените кметове | StandartNews.com

Николай Иванов е първи мандат кмет на Враца. Избран е като независим с подкрепата на БСП и още няколко партии и организации. 45-годишният градоначалник е бил и два мандата кмет на родния си град Криводол, а преди това е бил и заместник-кмет на малката община. Завършил е природоматематическата гимназия "Акад. Иван Ценов" във Враца. През 1993 г. се е дипломирал като инженер по електроника и автоматика във Висшия машинно-електротехнически институт в София. Женен, с едно дете.

- Г-н Иванов, какво се случва в БСП? Братоубийствена война ли отвори алтернативната листа на АБВ, или тя е тест за единството на партията?

- Квалификацията братоубийствена война е прекалено силна за това, което се случва в БСП. Все пак живеем в свободна държава и всеки има своя избор в политиката какви позиции да заеме и къде да търси своето място. От тази гледна точка аз като член на БСП и на националния съвет на партията не се притеснявам и не изпадам в паникьорски състояния. Категорично смятам, че дискусия в партията по всеки един проблем, свързан с функционирането й, работа в посока разширяване на обществената подкрепа, формулирането на политики, които са в интерес на партията и, най-общо казано, дискусии по всички различни гледни точки трябва да има. Но тези дискусии не бива да застрашават партийното единство. Така че съм категоричен - не подкрепям решение на който и да е партиен член или група членове, които водят до създаване на подобни формации, а още по-малко да участват на избори с тях. В мое лице ръководството има пълна подкрепа и това не е само мое мнение. В момента приключва кампанията по провеждане на общински конференции и това мнение се поддържа масово. От друга страна, не отричам, че това, което предприема Георги Първанов и хората около него, е предизвикателство и тест за партията. Но аз съм сигурен, че БСП ще издържи този тест.

- Коментирахте ли проблема с АБВ на срещата, която правителството проведе с червените кметове във Велико Търново онзи ден?

- Във встъпителното си слово председателят на БСП Сергей Станишев направи преглед на политическата ситуация, включително и проекта, с който г-н Първанов тръгна към изборите.

- Наричате Първанов "господин"?

- Да, имам предвид, че той е бил два мандата надпартиен президент. Но да се върнем във Велико Търново. Там не се наложи дискусия по този въпрос, тъй като ясно се усещаше настроението в залата и че няма колебания на присъстващите кметове по този въпрос?

- Смятате ли, че Георги Първанов, Румен Петков и Ивайло Калфин трябва да бъдат изключени от БСП?

- Не, мисля, че е абсолютно излишно да се налага някаква партийна репресия на хора, които са решили така да участват в европейските избори. Това е неработещ подход. Но от друга страна, смятам, че който иска да се конкурира с БСП на вота, трябва да преосмисли своето членство в партията.

- Вие бяхте домакин на първата среща на правителството с кметовете, избрани с бюлетината на партията ви през октомври миналата година. На нея премиерът Пламен Орешарски и министрите поеха редица ангажименти към общините. Удържаха ли на думата си?

- За три месеца след срещата във Враца мога да кажа, че се възстановява една, макар и не толкова добре разработена в предишното управление на БСП традиция за пряк контакт на местната власт с централната, с партийното ръководство и парламентарната група. Но вече в един много по-добре подготвен и работещ формат. И аз се радвам, че началото беше сложено именно във Враца. Затова на срещата във Велико Търново аз и колегите ми изразихме удовлетворение от този формат на взаимодействие. Имахме предвид конкретните резултати, които се постигнаха само за три месеца. В това време реално се възстанови работата по децентрализацията с ясни и конкретни ангажименти към всеки регион по важни за хората проблеми. Трябва да се отбележи създаването на механизъм, чрез който да се инвестират национални средства в публичната инфраструктура на общините извън европейските фондове.
Това означава реално подобряване живота на хората. Намериха се също така решения на много детайлни, ежедневни проблеми на местното самоуправление. Те ще имат голямо отражение върху бюджетите на общините за тази година. Като пример мога да посоча разбирането, което правителството прояви по отношение размера на отчисленията за тон депонирани битови отпадъци, което предотврати драстично увеличение на таксата за смет за гражданите. Решение намери и въпросът с т.нар. бели петна за градските агломерации в новия програмен период, както и много други.

- Във Велико Търново премиерът е отчел поетите във Враца ангажименти. Какво от тях касае нашия град?

- Аз мога да посоча примери за проблеми, които поставих преди три месеца и вече имат своето решение. Основните са рестартът на "Химко" и възстановяване на уличната мрежа. Но има и нещо изключително важно. Във Велико Търново стана ясно, че обявеният във Враца бъдещ специален инструмент за Северозапада вече е в много напреднала работна фаза и ще бъде реална част от споразумението за партньорство с ЕС за този програмен период.

- Колко милиона ще дойдат във Враца от тези 350 милиона лева за растеж и развитие?

- Община Враца кандидатства за тази публична инвестиционна програма, наречена Фонд за устойчиво развитие на регионите с проект за около 11 милиона лева. Основно тези пари ще бъдат вложени в реконструкция на уличната мрежа в града и селата.
Това е най-тежкият проблем за нас, който гражданите всяка година поставят като основен приоритет. Затова поискахме такъв вид финансиране.

- Ще се справи ли Враца с проектите, които изпълнява, без да тегли заеми?

- Ползването на т.нар. дългови инструменти по европейските проекти е нормална и ежедневна практика. Това е необходимото солидарно участие на всеки един получател на европейски средства и е условие за успешно финализиране на който и да е проект. Враца реализира най-големия воден проект по оперативна програма "Околна среда", който изисква съфинансиране в размер на повече от 12 милиона лева. Ясно е, че това ще стане чрез поемането на такъв дълг и това безспорно е едно сериозно предизвикателство не само за бюджета на общината, но и за капацитета ни да управляваме големи проекти.

- Какво е характерното за бюджета на общината за тази година?

- Проектът за бюджет беше внесен онзи ден в определения от закона срок. Неговата основна характеристика е, че запазваме социалния характер на всички публични услуги, без да увеличаваме данъчните тежести на гражданите. А амбициозната ни цел е за по-добра събираемост на приходите и максимално оползотворяване на всеки лев от тях в полза на гражданите.

- Комфортно ли се чувства един червен кмет като вас, който работи с Общински съвет с мнозинство на ГЕРБ?

- Аз съм на категоричното мнение, че е по-добре кметът да няма комфорт в Общинския съвет, за да се постигне целта на този взаимен контрол, който законодателят е предвидил. Той предпазва и двете институции от грешки и взимане на решения, които не са в интерес на гражданите. Заедно с това смятам, че има необходимото добро взаимодействие между кмет и Общински съвет. Колегите от местния парламент работят много отговорно. А това, че от време на време има в работата и политика, понякога самоцелно, за съжаление е неизбежно за нашите географски широчини.



Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Тагове:
Коментирай