Новата реалност в страната вече е факт.
Справка в Електроенергийния системен оператор показва, че миналия понеделник сме изразходвали най-много електроенергия. Тогава навсякъде в страната максималните температури бяха над 30 градуса.
Ето и как най-често охлаждаме домовете си в горещото време.
Йоана разглежда климатици в опит за справяне с горещините. Не е планирала да търси нова машина, но сегашният ѝ се повредил. Търси избор в средния ценови клас. Всяка година през лятото Емил Манолов пък посреща много клиенти в магазина за техника, на който е управител. Всички идват с една цел – да купят нещо за разхлаждане.
"Българинът разчита все в последния момент да се сдобие с нещо, от което има необходимост. Така е всяка година, в последния момент се сещат да закупят съответните уреди за охлаждане“, обясни пред bTV Емил Манолов – управител на магазин за техника.
Традиционно българите предпочитат климатици, но и вентилаторите се продават доста. "Типът клиенти за вентилатори са едни, типът клиенти за климатици са други. Климатикът е средство за по-дълго ползване, той има и двойно предназначение, може да го използвате за отопление“, каза Емил Манолов.
Без значение потреблението на ток, за Йоана е по-важно да има разхлаждане.
"Вече е много топъл климатът и започнаха много големи жеги и не се издържа наистина без климатик“, каза Йоана Йорданова.
Данните на Електроенергийния оператор показват, че през миналата седмица потреблението на електроенергия в 20 часа вечерта не е падало под 4000 мегаватчаса. За сравнение през май е около 3000 мегаватчаса.
Ръстът на потребление на електричество до този момент през годината спрямо същия период на 2024 г. е в размер на 6,40%.
"Разликата в температурите, особено при ползването на климатик, не трябва да бъде твърде голяма. Ако навън е 40 градуса, не е редно климатикът да е настроен на 17 или 19 градуса. Оптималната стойност е около 23 градуса". Това съветва кардиологът проф. Арман Постаджиян, председател на Българската лига по хипертония
По БНТ той обясни, че липсата на климатик в горещите дни би затруднила значително терморегулацията.
По думите му, водата остава най-естественият начин за охлаждане на организма. "Препоръчително е да се приемат около 2 литра течности дневно. Това подпомага терморегулацията и предпазва от дехидратация", казва специалистът.
"Ултимативно трябва да се пие вода, дори когато няма жажда. Децата и възрастните хора имат по-слаби рецептори за жажда. Не чакайте детето ви да каже, че е жадно — дайте му вода", призова проф. Постаджиян.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com