Новият председател трябва да направи от БСП незаобиколим фактор

Новият председател трябва да направи от БСП незаобиколим фактор | StandartNews.com

Няма да се състезавам за поста на Миков, казва лидерът на БСП-София Калоян Паргов

Калоян Паргов е роден на 13 юли 1977 г. Завършил е Втора английска езикова гимназия. Висшето си образование получава в УНСС със специалност "Международни отношения". Магистър е по "Европейска интеграция". Асистент е във Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ). Председател е на Градския съвет на БСП в София и председател на групата общински съветници от БСП Лява България в Столичния общински съвет.

- Предстои важен за левицата конгрес в НДК. На него ще бъде избран нов лидер. По последни проучвания има 28 кандидати. Вие също сте обсъждана кандидатура, с какво ги превъзхождате, за да станете председател на НС на БСП?

- Признателен съм за номинациите, които получих, включително от страната, за председател на партията. Но моето твърдо решение е да остана в Градската организация в София, която е авангарда на партията. Тя е най-голямата организация в БСП. Това, което считам, че е необходимо в момента, е един пълен мандат, за да продължим по пътя, по който поехме през последните години – път на обновление, на последователност, екипност и подобряване на комуникацията. Утвърждаване на софийската организация като водеща във всички вътрешнопартийни органи. Организация, която задава тона и темпото в БСП. Това е много важна задача, която аз приемам като отговорност.

- Нямате амбиции да станете председател на НС на БСП, а имате ли фаворит?

- В следващите две седмици, след Градската конференция, ще организираме дискусия, на която ще поканим основните кандидати за председател да представят своите концепции и виждания за развитието на партията и за политиката, която тя трябва да води. На тази база ще вземем решение, за да можем на 7-ми и 8-ми май да имаме вече и своята утвърдена позиция.

- Какъв трябва да бъде новият лидер, за да оздрави партията?

- Следващият председател на НС на БСП трябва да е човек, който да направи няколко неща. На първо място – ясно да формулира целите, посланията и по-конкретно това, което БСП предлага на хората за излизане от това блато, от тази криза, в която се намира в момента държавата. Криза, която е не само икономическа, но и социална криза, криза в здравеопазването, криза в образованието, криза и болест в обществото – повсеместна бедност и повсеместно неравенство. Това, от което България има крещяща нужда, е нов модел на управление, който да замени модела „Борисов". Той видимо не успява да се справи със задачите си. Ще подкрепим този кандидат за председател на БСП, който формулира конкретно пътя и посоката, по която ще върви БСП. Второ – ще подкрепим този, който ясно и категорично заяви, че ще води БСП към управление, защото на вратата чукат предсрочни избори. Искането на властта не трябва да бъде самоцелно. Когато поискаш властта, трябва да кажеш на хората защо я искаш. Това очакваме новия председател на Националния съвет. Третото нещо, което този път лидерът трябва да постигне е да направи от БСП незаобиколим фактор. Това е пътят от опозиция към управление.

- Какво още трябва да се обсъди на конгреса, което ще бъде в полза на БСП?

- На конгреса разговорът трябва да е какво правим и после с кого. Разговор за политики и то конкретни. БСП трябва по-твърдо и категорично да защитава интереса на хората, като социално ориентирана партия. Да отстоява по-справедливото разпределение на благата в държавата. Да се заяви като национално отговорна и партиотична партия. Ние имаме нужда от икономическа парадигма, чието обсъждане трябва да започне още на конгреса. Нужен е разговор на тази тема и с различни партньори в лявото, отвъд пределите на БСП, в търсене на пресечните точки във вижданията ни, които да дадат на България една друга перспектива, различна от тази на модела "Борисов".

- Казахте, че ще подмладите Градската организация, как ще се случи това?

- Това вече се случва. На Градската конференция софийската организация ще бъде с един обновен и подмладен състав. Средната възраст на председателите на районни съвети ще падне с 15-20 години, а ядрата по райони ще бъдат обновени. Ще имаме от 24 районни председатели 17-18 нови нови лица. Най-младите ще бъдат между 28-30 години, а най-възрастните между 62-64 години. Самият факт, че млади и активни хора печелят това доверие и застават начело на районни партийни организации, показва че БСП се обновява и подмладява. БСП има нужда от по-активно присъствие на средното поколение в управленските й органи на различно равнище, което да доведе до привличането и на средното поколение от избирателите, от които БСП има нужда. Да бъде изразител на интересите и на хората с леви убеждения, които са в активна възраст. Такива хора трябва да присъстват в живота на партията, за да може БСП да подобри и кондицията си.

- Вие се обявихте за обща кандидатура на лявото за президентските избори, а не отделни на БСП, АБВ и "Движение 21". Кой трябва да е човекът, който да обедини лявото и да го представлява на идващите президентски избори?

- Има два подхода. Ако изберем досегашния, това означава, че след заседание на Националния съвет през лятото, вие журналистите ще получите новината – този и този са кандидати за президент и вицепрезидент. Какво от това? Другият подход е да стартираме още сега процес, в който да поканим всички, чувстващи се леви. Да обмислим вариант, при който всеки един политически субект в ляво през собствената си призма да излъчи свои кандидати. Да проведем състезание в лявото пространство. Тези кандидати, които бъдат излъчени, ще имат възможност медийно, вътре в партиите си и на различни форуми и дискусии да представят своите виждания за това, каква трябва да бъде президентската институция. През тези месец и половина - два, фокусът ще бъде в това кого ще избере лявото. Лятото да направим първични избори в лявото пространство, в които да участват всички тези кандидати, предложени от различните партии. Ще видим кой какви гласове ще събере. Това би създало усещане за алтернатива на сегашния модел на президентската институция. След като всички участници в този процес на предварителни избори определят президентската двойка на левицата, трябва да се съобразим с волята на мнозинството. Тогава ще имаме единна кандидатура на лявото. Преминали през тази публична и медийна кампания, кандидатите за президент и вицепрезидент ще имат много по-голяма сила и тежест в обществото, отколкото избрани на тесен вътрешнопартиен форум.

- Какво мислите за Ивайло Калфин и Татяна Дончева, които вече са ясни като кандидати?

- До момента никой от тях не е заявил категорично, че се включва в битката за президентския стол. Те имат своите качества, но и двамата нанесоха не малко вреди на БСП с поведението си. Спечелиха не малко рейтинг на гърба на БСП, отричайки я. Факт, който партийните членове и активисти трудно го приемат. Когато говорим за бъдещето, трябва да гледаме не само през призмата на лошите спомени. Трябва да мислим за голямата цел, а това е доброто представяне на левицата на президентските избори. Иска ми се да възприемем този подход, за да може президентските избори да не бъдат поредното разочарование в ляво, за което БСП ще плати най-високата цена.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай