Борисов ще трябва ежечасно да гаси пожари вътре и между тримата партньори на ГЕРБ
Ако отново черна котка не мине път на лидерите на четворната коалиция, България има реален шанс до дни да осъмне с редовно правителство. За неопитния политически запалянко е почти невъзможно да улови нишката на преговорите между ГЕРБ, Реформаторския блок, Патриотичния фронт и АБВ. Тъкмо съобщят, че са си стиснали ръцете, и излиза някой да обясни, че всъщност са се скарали. Подобно на танцуването на кадрил партньорите се сменят безразборно на всеки няколко минути.
Вчера криво-ляво четворката уточни програмните си приоритети и напредна с министерския състав. До внасянето на кабинета в пленарна зала и гласуването му обаче може всичко да се случи. В хода на последните преговори правят впечатление няколко леки пробойни, зейнали още преди корабът да бъде пуснат по вода.
На първо място избирателите на РБ с глух ропот посрещнаха отстъпката на техните представители кормилото на изпълнителната власт да поеме Бойко Борисов. В социалните мрежи сините активисти търсеха сметка на Радан Кънев и компания защо са се отметнали от твърдата си позиция. Към момента изглежда, че част от реформаторската гвардия ще приеме компромиса, но пък друга е в бойна готовност за протести.
Твърде негативни са и настроенията предимно на хората от ДСБ към (неофициалните засега) номинации на Меглена Кунева за вицепремиер по връзките с ЕС, правосъдие и вътрешен ред и на Божидар Лукарски за министър на икономиката. Лукарски попадна под мощен "приятелски огън", след като се разбра, че номинацията му е дошла от ГЕРБ, а не от преговорния екип на Блока.
Най-ярката фигура на реформаторите - Радан Кънев, остава в парламента, но доколко ще бъде постоянна опора на кабинета и дори на своите министри, с чиито партии има сложни отношения в Блока, тепърва е трудно да се прецени. Брожения се наблюдават и в редиците другия потенциален съюзник - Патриотичният фронт. В групата им има поне двама депутати - Велизар Енчев и Слави Бинев, които изразяват открито несъгласие за влизане в кабинет, доминиран от ГЕРБ. Колкото и да е странно, единственият по-предвидим и наясно със себе си партньор на Борисов към този момент е лево-центристката АБВ. Хората на Георги Първанов са единни, но пък занапред ги чака екзистенциална драма в случай, че им се наложи да одобряват и провеждат десни политики.
И ако в две от парламентарните групи от мнозинството съществува вътрешен разнобой, то в отношенията между самите фракции определено са сложни и заредени с исторически и идеологически противоречия.
Една от линиите, по които тече напрежение, минава между РБ и ПФ. Всяко по-ярко евроатлантическо изхвърляне на реформаторите ще бъде контрирано от патриотите. И обратното, ако ПФ излезе с радикални или ксенофобски идеи, Блокът ще ги атакува челно. На друго ниво ще протекат дебатите и сблъсъците по оста ляво -дясно. АБВ поне на хартия се бори за прогресивно данъчно облагане и повече социални мерки във бюджета. Десницата изповядва философията на "постната пица" и орязването на социалните харчове.
Извън обективните противостояния вътре и между партиите, следва да се има предвид и яркия актьорски състав на всички групи, съставени от индивидуалности, способни да подпалят скандал от нищото или да се завъртят на 180 градуса в рамките на час. Очевидно целият гигантски товар ще падне върху плещите на Борисов. Премиерът ще трябва ежеседмично да гали по главиците и да сдобрява скараните помежду си реформатори, да усмирява протестиращи, да вдъхновява патриоти и да приласкава социално чувствителните абевейци. Заедно с това ще трябва да предлага политики и да съгласува непопулярни решения. Ролята на бавачка едва ли е мечтаната за един носител на черен колан по карате, майстор на екшъна от МВР и кмет-строител, но жребият и съдбата му я отреди.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com