Кольо Колев, социолог
Каквато и да е кампанията, няма да има особени промени в нагласите на хората.
В общи линии те вече са очертани - от една страна, са привържениците на БСП и на управляващите, а от друга страна, на опозицията. От тези евроизбори се очаква да дадат отговор на въпроса за властта. Това дали властта се ползва с достатъчно обществено доверие, или е загубила това доверие пък ще покаже дали ще се ходи на предсрочни избори, или не. Така че някакво особено разместване на пластовете не се очаква.
Любопитното ще е дали някоя от по-малките политически формации ще успее да мине 6-процентната бариера и каква конфигурация ще се създаде за по-нататък в зависимост от това, кой ще успее да мине бариерата. Конфронтацията, която е характерна за тази кампания, не е изненада. Още в началото се знаеше, че ще я има - ГЕРБ срещу БСП в опит да се реанимира във властта и БСП срещу ГЕРБ в опит да попречат на ГЕРБ да се реанимира във властта. Не виждам възможност този тип конфронтация да отблъсне избирателите, тъй като именно тези избиратели са мотивирани да отидат да гласуват на изборите.
Всички казват, че не слушат какво казват политиците, но не е така. Всъщност много хора слушат. Слушат, за да доловят нотките на фалша, на лъжата. Разбира се те слушат избирателно, според своите предварителни нагласи. Но има и хора, които ще се ориентират към едни или към други именно на базата на това, за което говорим - слушането на лъжата, на фалша в говора на политиците.
(Пред БГНЕС)
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com