Мнозина шофьори се изненадаха приятно по празниците, когато зареждаха резервоарите, за да посетят роднини и приятели или пък да се придвижат до избраното от тях място за почивка.
Само за последните три месеца цената на най-масовите горива намалява значително, а тенденцията е да продължи, твърдят това специалистите.
Средната цена, на която шофьорите могат да заредят бензин А95 в страната, е 2,63 лева за литър. От края на септември до Коледа цената на горивото е намаляла с 25 стотинки за литър или с 8,68 на сто. През последната седмица цената е паднала с една стотинка, а за изминалите 30 дни - с 12 стотинки за литър, показват данните на fuelo.net.
Най-евтино можете да заредите бензин А95 в Елхово срещу 2,30 лева за литър, като обектът не е част от големите вериги бензиностанции. Най-скъпо ще ви струва, ако решите да напълните резервоара в Шабла.
През последната година именно на частната бензиностанция в крайморския град в близост до съседна Румъния са по-скъпи повечето горива. Там бензин А95 се търгува срещу 2,90 лева за литър или с 27 стотинки по-скъпо за литър в сравнение със средното за страната.
По Коледа дизелът продължава да е малко по-скъп от бензина, тенденцията, която се запази с малки изключения през почти цялата година. Средно за страната литър дизел струва 2,68 лева за литър, като през последните три месеца цената на горивото е намаляла с 21 стотинки за литър или със 7,27 на сто.
Намалението за последната седмица и за изминалия месец са съответно с по 1 ст./л и 12 ст./л - точно както и при бензин А95. Най-евтино дизел шофьорите могат да закупят на бензиностанция в Ямбол - срещу 2,38 лева за литър. В същото време, ако решат да напълнят резервоара в Шабла, във вече посочения обект, цената на литър се увеличава до 2,91 лева.
Интересно е дали при тези цени на горивата някой зарежда от обекта, предвид че цените на дизела, а и на бензин А95 в съседна Румъния са по-ниски от предлаганите на бензиностанцията в Шабла.
Премиум горивата - бензин и дизел също поевтиняват с подобни темпове. За последните три месеца литър бензин А100 е станал с 23 ст. по-изгоден и средно в страната горивото се предлага срещу 3,05 лева. Дизел премиум се търгува за почти същата цена - 3,06 лева за литър, като поевтиняването на горивото през последното тримесечие е с 20 ст./л.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com
















