Пекин овладя борсовия срив с рестрикции, акциите поскъпнаха с 10%
Вече е спасявана два пъти, Европа се чуди да вярва ли на обещанията
Гръцката дългова криза и китайският борсов срив бяха двете основни събития, които диктуваха борсовата динамика през изминалата седмица. Ако гръцкият годишен брутен вътрешен продукт за 2014 г. е около 250 млрд. щ.д. то намаляването на пазарната капитализация на китайските компании доближава 4 трлн.щ.д., т.е. китайската борсова криза е около 16 пъти по-значима за световната икономика спрямо гръцката в номинално изражение. Над 90 млн. са инвеститорите в китайски акции, повече от членовете на китайската комунистическа партия.
За няколко месеца китайските акции поскъпнаха със стотици проценти, като средното съотношение цена/печалба на търгуваните акции превиши 70 пъти, при около 20-25 за останалите пазари. Традиционно се смята, че оценка, по-висока от 20 пъти годишната печалба е висока, но при бързо растящи компании и при ниски лихвени равнища, както в момента, и по-високи коефициенти, цена към печалба са оправдани, но не и коефициенти над 70. Една от причините за светкавичния срив на китайската борса са акциите, купени на маржин, т.е. назаем. На над 350 млрд. щ.д. се равняват маржин заемите преди борсовия срив, като в момента все още дългът по заеми за покупка на акции възлиза на над 220 млрд. щ.д. Спукването на китайския борсов балон донесе загуба на богатство от над 100 млрд.щ.д. за най-богатите 100 милиардери и мултимилионери от Китай и Хонконг. Поскъпването на китайските акции в четвъртък и петък частично намали загубите им.
Правителството въведе безпрецедентни мерки за овладяване на борсовия срив - забрана за продажба на акции от големите акционери, група от 21 борсови брокери и други институционални инвеститори бяха "посъветвани" от правителството да инвестират десетки милиарди щ.д., за да предотвратят по-нататъшно задълбочаване на борсовия срив. Над 1400 борсови компании сами подадоха молба за временно спиране на търговията с акциите им. В резултат на множеството мерки в четвъртък и петък китайските акции поскъпнаха с над 10%, но все още се намират средно на 25% под историческите си максимуми от 12 юни 2015 г.
От месеци насам се говори усилено за гръцката дългова криза, която заради политическото упорство в южната ни съседка се задълбочава, а икономиката и финансовата система в частност са изправени пред колапс. Гръцката криза е тестът за бъдещето, целостта и жизнеспособността на еврозоната. От 2010 г. насам Гърция вече е спасявана два пъти от международните кредитори. Финансовите министри на еврозоната продължават да спорят колко правдоподобно е договарянето на нова спасителна програма с Гърция, трета в рамките на последните пет години, след като вероятността южната ни съседка да се окаже в идентична на сегашната ситуация след 2-3 г. е много голяма. Страни като Испания, Португалия, най-вече Ирландия успяха да се справят в срок със спасителните си програми, докато в Гърция проблемът се задълбочава, най-вече заради липсата на отговорни политически лидери, които да са готови да намалят пенсионните разходи, административните тежести и да реформират публичния сектор.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com