- Г-жо Димитрова, какви са очакванията Ви за следващата година?
Световната криза се отразява зле на товарното движение, а също така и на възможността бизнесът да купува неоперативни активи, както и отдаването на площи под наем. Освен това имаме намаление на инфраструктурните такси, с приблизително 30 млн. лева. Очакваме, 2013 г. да се окаже по-трудна от 2012 г. имайки предвид че в настоящата, разчитахме на пълен размер на таксите в размер на 94 млн. лв. Сега, ще трябва да намерим допълнително 30 млн. лв. за да продължим текущото поддържане, което сме започнали от 2010 г., затвърдили сме като стандарт и качества през 2012 г., за да продължим тази тенденция и през 2013 г. Още отсега преглеждаме абсолютно всички допълнителни неоперативни активи, които ще бъдат предложени на бизнеса под различни форми, за да компенсираме това което няма да можем да получим от превозвачите.
Надяваме се и на по-бързото приключване на приватизацията на „Товарни превози“, от която очакваме изплащане на 52 млн. лева инфраструктурни такси, които са стари вземания.
Очакваме и повишаване на товарно движение, като бруто километри, защото колкото по-голямо натоварване имаме, толкова по-големи са приходите ни. Така че, при изготвянето на бюджет 2013 г. изцяло сме заложили на съучастие за да компенсираме този недостиг. Надяваме се успешно да платим приключващия заем към СБ, който е в размер на 12 млн. лв. за всяка календарна година.
Така че бъдещата, 2013 г. ще е приоритетна за стратегическо мислене, за стратегическа насоченост, изцяло насочена към допълнителни услуги, дейности и освобождаване от неоперативни активи. За да можем 2014 г. да се похвалим с един добре поддържан железен път, рехабилитиран и да имаме една по-добра европейска визия на нашата железница.
- На какъв етап е заемът от Световната банка и за какво ще бъде предназначен той?
Първата основна преговорна част е приключена, ние сме готови с плана включващ като организация и подготовка на процедурите за обявяването им. При получено одобрение на такъв бъдещ заем, и делегирани права от страна на Министерства на финансите и МТИТС, НКЖИ е в пълна готовност да продължи преговорите. Заемът, е в размер на 140 млн. лева или 70 млн. евро и е предназначен за покупка на лека и тежка механизация за поддържане на железопътната инфраструктура.
-От 1 януари влиза в сила нова методика за инфраструктурните такси. По-високи ли ще бъдат те, за рехабилитираните отсечки по оперативна програма „Транспорт“?
НКЖИ не предвижда увеличаване на инфраструктурните такси през 2013 г. За 2014 г. тепърва ще се правят разчети за пряко инвестираните средства за поддържане, за това което сме реализирали като разходи по ремонти, както и разходи за реинвестиции в текущото поддържане. Ако тези разходи действително надхвърлят това, което имаме като приходи, тогава вече може да се помислим за увеличаване на таксите.
Новата методика за инфраструктурните такси влиза в сила от януари 2013 г. и таксите няма да бъдат по-високи, даже ще бъдат намалени в частта за товарни превози, тъй като предстои да бъде въведена и цена за разпределение за ползване на тягова енергия от гледна точка на изпълняване на енергийната директива, която има пряка връзка с изпълнението на ЗЖТ и евродиректива 2001/14.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com