Ще отстъпят ли управляващите от приетите миналата седмица резки промени в Закона за потребителския кредит? Този въпрос в момента терзае и банковия сектор, и стотиците хиляди длъжници. Към този момент изглежда, че мнозинството на БСП и ДПС е склонно да направи компромис и да гласува поправка, според която новите правила ще важат оттук нататък, но не и за сключените досега заеми.
"Укротяването на алчните лихвари" бе един от лозунгите на социалните бунтове през февруари 2013 г., а година по-късно парламентът успя да наложи нови регламенти, които тепърва ще бъдат проиграни в действителността.
Миналата седмица депутатите приеха няколко дългоочаквани от потребителите промени - промениха правилата за формиране на лихвата и ограничиха възможностите за безконтролното им вдигане, забраниха произволното начисляване на такси (без тези за одобряване на кредита), по нов начин определиха удовлетворяването на банките при необслужване на ипотечен заем.
Най-революционната промяна е свързана със слагането на тавана за годишния процент на разходите (ГПР) по кредити, който не може да бъде пет по-висок от законната лихва по просрочени задължения. Това означава, че кредитополучателите няма да плащат годишно повече 50,5% от кредита за лихви, такси и комисиони.
Според експерти този текст засяга най-вече фирмите за бързи кредити, които дерат по три кожи от злощастните си клиенти и понякога начисляват астрономически лихви от порядъка на 1200%. С новия намордник отдаването на кредити за срок от месец или два ще стане абсолютно неизгодно за тях.
Непосредствено след гласуването лидерът на БСП Сергей Станишев излезе с остър коментар: "Категорично заставам срещу практиката банките да използват това и да се опитват в България и за българите да налагат правила, които не смеят да прилагат в другите европейски държави".
В петък депутатите решиха, че всички потребителски и ипотечни заеми, които не отговарят на новия закон, трябва наново да бъдат предоговорени. Според инициатора на поправките Георги Кадиев от БСП мярката ще засегне 5 млн. контракта, сключени у нас. Благата вест, която зарадва мнозина потърпевши, обаче е на път да бъде преразгледана и законът да важи за бъдещите заеми. Отстъплението неминуемо ще разочарова мнозина длъжници.
Освен това депутати от мнозинството смятат, че съществува голяма вероятност да бъде отменен и таванът по кредитите.
Рискът е да се окаже, че вместо да изпишат вежди, законотворците могат да избодат очи. Надеждите и на длъжници, и на трезори за по-справедливи правила да се изпарят под натиска на могъщи лобита. Наблюдава се перманентно разминаване между дела и думи, особено при мандатоносителя БСП. Социалистите свикнаха да дават гръмогласни обещания, последвани от мижави резултати. Неотдавна се разигра фарсът с мораториума върху продажбата на земя на чужденци, който безславно падна в Конституционния съд. Преди това червените политици се заканиха на едрите арендатори, но нищо не последва. Заплашиха с драконовски мерки големите търговски вериги, а в парламента постъпи доста скромен законопроект по тази тема. Вероятно с фиаско ще привършат и лозунгите за национализация на ЕРП-та. По същия начин при бунтовете на тютюнджиите срещу рекета на прекупвачите БСП и ДПС обещаха отпор, но тепърва в парламента ще умуват как да защитят интереса на производителите от картелите. Въпросът е как политиката на "Идат като тигри, бягат като овци" (по дядо Вазов) ще се приеме от избирателите.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com