- Г-жо Кунева, колко важни са европейските избори за Реформаторския блок?
- Това са първите и много решаващи избори за Реформаторския блок. Смятам, че има много оптимистична и скрита символика в това, че те са за ЕС. Основен белег на всички в Реформаторския блок е, че сме силно проевропейски партии, за които членството в ЕС е най-доброто средство за решаване на проблемите. ЕС е единственият начин да постигнем върховенство на закона, всеки да работи каквото разбира и да печели според честните правила. Историята на ЕС и България продължава и Реформаторският блок няма да позволи отклоняване от европейските ценности.
Изборите са знак и колко здраво се държим заедно. Тук не говоря за механичен сбор на проценти от представянето ни на предишни избори. Амбицията ни е да изградим единен съюз от хора, които са събрани от общата идея на обединението. И ние вече я осъществихме. Изживявала съм тази магия, бих казала, в личен план, когато бяха президентските избори и получих подкрепата на близо 500 хил. души. Сега искам отново да им благодаря и да им кажа, че съм продължила заради тях. България има нужда от положителна прояма, която да ни направи горди, че сме българи, да напредваме, а не да сме на последното място.
- Това обединение обикновно минава през успеха. Колко депутати смятате, че ще имате?
- Според мен не е добре да се говори за брой депутати. Има партии със съществен брой депутати в българския и европейския парламент и от това положителни промени не са настъпили. Затова нека да не си поставяме ниски цели, а високата цел да променим средата. ЕС трябва да разбира по-добре България и Балканите. Правила съм този превод години наред и тогава бяхме успешни. Ние трябва да напраивм историята, литературата и психологията си по-познати, защото само тогава могат да ни разберат и подкрепят. Тъй че задачата е много по-голяма от броя на депутатите. Трябва да назовем онези неща, които са важни за хората и те после ще могат да ни държат отговорни за тях. Например, работните места. Трябва да можем да отговорим какво конкретно сме направили през изминалата година, за да има с 50 хил. Повече работин места. За Естония такъв въпрос се оказа Украйна и сигурността - те казаха, че не се чувстват сигурни по границата си с Русия и това е техният приоритет в следващия мандат на Европейския парламент. Нашият приоритет кой е?
- Кои ще бъдат вашите послания, за да ви припознаят избирателите като техния десен представител?
- Целият Европейски съюз през следващите години ще работи в една посока и тя се нарича работни места. Само че е важно как ги създаваме – чрез дигитална икономика или през други сектори. ЕС ще дава средства за развитие на дигиталната икономика, следователно, ако ще развиваме други сектори, нека сме готови да харчим повече национални средства отколкото европейски. Ако сме умни, можем да направим много, защото по света има много българи и те могат да работят за нашата икономика все едно къде живеят. Най-евтините производители на текстил и играчки сигурно в следващите години пак ще са Китай и Индия. Но в науката ЕС е ненадминат все още.
Ние, българите, сме прочути с качеството на умовете си. Ако тези българи знят, че тук могат да се развиват, ще използват средства от ЕС и ще направят своя брилянтен проект тук, у нас. Но държавата трябва да е готова да им предостави подкрепа веднага, тук.
Другата голяма тема с работните места е социалната и аз нямам никакво намерение да я отстъпвам на левите партии. Дясноцентристките партии трябва да станат занапред това, което в ЕС се нарича «народна партия». Нали те са част от семейството на народните партии? Това значи, че ако знаем, че българският народ иска да е здрав и добре образован, значи «народно» е да подкрепяме политиките в здравеопазването и образованието. В едно общество винаги ще има хора, които не могат да се грижат за себе си. В този случай «народното» е да дадеш възможност на тези, които могат повече, да «издърпат нагоре» тези, които могат по-малко, а те - тези, които не могат въобще. Това е справедливо, солидарност вътре в обществото. Това е в основата на всяка хуманност и в основата на християнството. Това трябва да се направи като реформаторски политики и аз искам да работя за това.
- Но за тази цел тук трябва да има съвсем различна среда, а това е свързано с промяната на начина на управление. Евровотът ще стане ли пробния камък за това, властта ще се смени ли, ако не получи доверие?
- Ако погледнем нещата директно в очите, ще видим, че този парламент може да продължи да подкрепят правителството и до следващите избори. Това е съзнателен избор. Ние всички знаем обаче, че нашата икономика не върви добре, че бягат всички инвеститори, няма справедливост, хората се страхуват да влагат пари,защото нямат «рамо» отникъде, няма правила, и знаем, че това трябва да се промени веднага. В България трябва да има място за всеки бизнес - голям, среден и малък, но държавата трябва да реши на кого помага най-много. Ако искаме да бъдем «народни», трябва да знаем, че големите се справят и сами, но малките и средните фирми - не. Освен това трябва да направим реформи в здравеопазването, защото от това положение не са доволни нито лекарите, нито пациентите. И тряба да направим промени в образованието. Тоест да направиш хората състоятелни, здрави и образовани – това са тежки реформи и ако нямаш подкрепа, не можеш да успееш. Ожалиха жив Франсоа Оланд, защото имал рекордно ниска подкрепа от 23%. Но вижте как е у нас - явно за нашия парламент и правителството ниската подкрепа не значи нищо. Народът тук каза, каквото имаше и каквото не му харесва. Дори го изкрещя. На което добрият управленски рефлекс щеше да отговори. Ако го имаше.
- Кой е основният ви политически опонент, който сте припознали на изборите?
- Политически опонети са партиите в ляво – БСП и АБВ. Аз се отнасям сериозно към опонентите, те са с опит - и г-н Станишев, и г-н Калфин. Това прави задачата на Реформаторския блок отговорна, защото ние държим да се чуят важните тези за България.
- Защо посочихте вашите опоненти сред партиите в ляво, а не в дясно – ГЕРБ, СЕ?
- Би било заблуда. Тогава, когато другите партии се разделят, както това се случва за първи в лявото, ние се събираме. С представителя на ГЕРБ г-н Дончев със сигурност ще имаме различия, но те ще направят по-силно дясното като цяло. Тоест ще направят алтернативата на АБВ и БСП в ЕС по-силна. Ако ГЕРБ продължава да говори за инфраструктура, както ми се струва, и ние имаме какво да кажем за това – например да се комбинира всяка икономическа активност, включително и магистралите, с думата «интелигентен». Защото магистралите не са просто инфраструктура, те са мрежа, която свързва. Тя е част от интелигентното развитие. В Германия строят само с така наречения «шептящ асфалт», който поема шума. Ами, ако след 10 години това стане стандарт за цяла Европа, ние с нашите сегашни магистрали тогава какво ще правим? Става дума за лаборатории, университети, иновации, смислени обществени поръчки - това са начините, по които можем да участваме в развитието и модернизирането на страната. Ако целта ни са работни места, мисля, че с десните партии лесно можем да намерим обща формула. Имам и още една идея, която е част от наученото в ЕК и европейската политика – никога не се отхвърлят напълно прерогативите на опонента, а се взима това, което може най-добре да работи в публична полза. Според мен всяко българско правителство трябва да продължи поне 20% от приоритетите на предишото - така се прави в Европа. И така се прави устойчива политика.
- Надежда Нейнски не е ли ваш опонент, тя смята, че сте представител по-скоро на либералите, отколкото на десницата дори и заради факта, че сте съветник на комисаря по транспорта?
- Между либерали и десни няма китайска стена, напротив - във Великобротания те са в коалиция и нямат драматични различя. Меркел за втори път е в съюз със социалистическата партия и това не я прави социалист. Аз искам да стоя на терена на европейската политка и да дам примери оттам. Колкото до Сим Калас, много съм горда, че 5 години ние успяхме да направим всички видиве транспорт, снабдени с директива за правата на пътниците. Има прекрасни неща като твърдата сума от 350 евро, които можеш да получиш, ако са те оставили без възможност да се придвижиш с влак или кораб. За тези 5 години работих за защита на пътниците в ЕС и смятам, че на всички българи това им харесва. Много уважавм либералното политическо семейство и когато съм преговаряла, получих подкрепа отвсякъде.
- Кафето между ГЕРБ и ДПС сходно ли е като взаимодействие на европейските примери, които посочихте?
- Българските политици престанаха да си вярват един на друг. Те не спазват уговорките помежду си. А уговорките им не трябва да се крият, а да се извадят на показ. Тъкмо, защото не си вярват, те твърдят, че няма да правят никакви споразумения и коалиции. Заради това обаче се появяват тайните коалиции. Най-изумително, партия като «Атака» веднъж покрепя едните, после - другите. А в момента имаме правителство, което действа по-скоро като служебно - нямаме начело партийна фигура и между двете партии няма коалиционно споразумение. За това кафе г-н Борисов извоюва победа, защото получи, каквото искаше. Но и аз искам да мина отвъд това и да задам въпросса кое е полезно за България. От «Движение България на гражданите» зададохме ясна посока - направете ЦИК професионален орган и махнете «мъртвите души» от списъците. Ако бяха направили това, хората щяха да си върнат малко доверието във властта.
- Изолира ли това кафе БСП от коалиционния си партньор?
- Нека БСП да кажат, но моята диагнзоа е, че г-н Борисов получи, каквото искаше за своята партия. Оттук нататък какво следва, нека партиите кажат.
- Не одобрихте реакцията на правителството по въпроса Русия-Украйна, защо?
- Отиването на Вигенин в Украйна беше добра стъпка, с която припозна правителството на Украйна, но след това поведението стана много колебливо. Първо всички отхвърлиха анексирането на Крим. Добре, че сме в ЕС, иначе някой български политик би се изкушил да признае анекса на Крим. Но после започна едно удобно «измъкване» от санкциите, защото сме щели да загубим. Да, България би била засегната, но най-засегнати са Кипър и Гърция. Това намалява ли нуждата да кажем с какво и как ще накараме Русия да спазва правилата? Българският интерес е именно в това. Какво ще направи българското правителство, ако се стигне до неблагоприятно развитие в Украйна? Какво е мнението на България за разширяването на територията на Русия по такъв начин? Всяка санкция има възпиращо действие. Ако дадем сериозен сигнал, това ще предпази Русия от грешки в бъдеще. А иначе всички искаме да се преговаря.
- Как ще се развие този конфликт според вас?
- Трява да вярваме, че чрез преговори може да се реши конфликта, но много ясно демократичният свят трябва да каже какво ще последва, ако това не стане. Санкциите към Иран възпряха развитието на конфликта там. Освен това Крим никога няма да бъде признат от демократичната общественост. И това е важен факт.
- Вчера сезирахте Главния прокурор за проекта, станал известен като «Карадере». За какво точно?
- В Реформаторския блок не одобряваме двойния стандарт и казахме, че ще сме непримирими към това. Първо се приема закон против това офшорни компании да кандидатстват за статут на приоритетни инвестиционин проекти, забележете този закон е приет през 2014 г., а няколко седмици по-късно с решение на Министерския съвет от 19 март такъв статут се дава именно на такава компания. Реформаторският блок пита в сигнала си главния прокурор дали има данни за извършено административно нарушение или престъпление при внасяне на предложението до Министерски съвет от 19 март, както и дали има нарушения на закона със вземането на това решение от Правителството. Искаме също да се провери дали в подписания меморандум се предвижда предоставяне на държавна или общинска земя и кака - с търг, конкурс или не, при занижени цени или безвъзмездно или при условията, важащи за всички. Важно е, защото още при обединението си през юли миналата година едно от 12-те начала, които ни събраха, бе да се борим за опазването на българската природа. Както и много български граждани, които не са безразлични.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com