Да не пропиляваме Чудесата на България

Да не пропиляваме Чудесата на България  | StandartNews.com

Стотици хиляди българи и тази година подкрепиха със своето гласуване Чудесата на България. Всяко от тях се радва на огромна популярност и е повод за национална гордост.

За съжаление въпросът не е с кое от тези чудеса се гордеем най-много, а дали ние, българите, вече можем да изпитаме подобно чувство. Първосигналният отговор е - не. Жестоката истина е, че повечето от нас са се превърнали в безчувствени песимисти, в хейтъри, за които омразата към всички и всичко е едно модерно съществуване. Но гледайки всички вековни чудеса, които събрахме в Студио 1 на БНТ за финалната церемония за юбилейното пето издание от кампанията "Чудесата на България", мога с ръка на сърцето на кажа - да, ние, българите, има с какво да се гордеем. Особено тази година.

Потънали в политически интриги и житейски несгоди, сякаш пропуснахме факта, че България след десетилетия чакане най-накрая попадна в сърцето на световното културно-историческо наследство. В най-големия музей в света - Лувъра, в продължение на 3 месеца, бяха показвани едни от най-ценните артефакти, намерени по нашите земи от времето на траките. Над 4 милиона чужденци посетиха изложбата, дори знаменитият режисьор Джордж Лукас се снима с вече световно известната бронзова глава на легендарния одриски цар Севт III. Снимките бяха на фона на уникалните ни тракийски съкровища - две от тях - Панагюрското и Рогозенското се класираха на първите две места в категория "Съкровища" за 2015 г., а гробницата на Севт III заслужено бе оценена от българите като откритие номер 1.

Изложбата в Лувъра стана възможна благодарение на усилията на много хора, но най-вече на Вежди Рашидов, който за радост вече преживя най-трудните си дни и се завръща у нас. Пожелавам му да ни радва с още нови чудеса.

След триумфа на изложбата и в Париж, и в Лос Анжелис, след впечатляващия успех на изложбата на варненското злато в Япония и в Брюксел, сега на ход е държавата. Или ще успеем да се възползваме от повишения интерес към България и ще привлечем нови туристи за културно-исторически туризъм. Или

за пореден път ще се задоволим само с петте минути слава

а чудесата ни ще стоят в очакване на нова покана за изложба по света. Отпуснатите 10 милиона лева за музеите догодина, което се случва за първи път от много, много време, е крачка в правилната посока. Следващата е инвестиции в още обекти, които да се превърнат в атракции и промотирането зад граница на културно-историческите маршрути.

Често ме питат защо правя кампанията "Чудесата на България". Отговорът е много прост. Заради най-голямото чудо на България - нашите деца. За да знаят, че тези 47 000 артефакта от 7 епохи, които съставляват българското културно-историческо наследство, не са просто предмети от миналото - руини, монети, съкровища. Зад всяко от Чудесата на България стоят хора. Могъщи царе, велики пълководци, гениални умове, променили с делата и идеите си не само нашата, но и европейската, и световната история. За тях искам да разкажем на младите. И така да им дадем пример - различен от този, който всеки ден виждат във Фейсбук. За да знаят, че има хора, които вярват в чудесата и други - които ги правят. И да не живеят единствено с чудесиите на днешния ден. А да имат поне още една смислена причина да останат тук и един ден да направят своето чудо - да превърнат България в това, за което ние днес все още можем само да мечтаем.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай