Да ловиш риба в епоха на коронавирус

Май мнозина ще мечтаят чумата да не свърши. Защото тогава първи излизат плъховете

Да ловиш риба в епоха на коронавирус | StandartNews.com
  • Май мнозина ще мечтаят чумата да не свърши. Защото тогава първи излизат плъховете

"Не, мила, ти нямаш коронавирус, но пък мъжът ти ходи при друга жена и може да прихванеш от нея. Остани след края на предаването и ще ти обясня какво трябва да направиш, за да развалиш магията".
Чух го, докато прескачах от канал на канал, за да се отърва от дежурните брифинги и съвети как да си мия ръцете със сапун. На най-невероятен канал, който не искам да цитирам, попаднах на горния бисер. Маг еди-си коя успя за минути да си осигури клиентка, която ще й плати скъпо и прескъпо за съветите след края на предаването, защото е решила да се консултира за повишената си температура с нея, а не с личния си лекар. Еми, няма как да не се запиша в партията на Слави - "Нема такава държава".
В момента куцо, кьораво и сакато, което може да лови риба в мътна вода, купува въдици и серкмета, за да използва или страха, или глупостта, или тежкото икономическо положение на хората, поставени в съвършено нова ситуация, и да се облагодетелства за години напред. Те ще излязат като Феникс от рухналата икономика и ще натикат десетки хора не на дъното, а ще ги накарат дори да копаят надолу, просто защото сега им е паднало.
Защо парламентът не разпореди, че в този период колекторските фирми не бива да звънят по телефоните и да тормозят хората за забавени заеми? Как някои разпоредби успяват да важат за банките, но не и за фирмите за бързи кредити и за техните събирачи, които товарят хората с десеторно по-големи суми, при положение, че техните доходи най-вероятно ще рухнат повече, защото не са осигурени? И вече се обаждат садистично с думите "А, това извънредно положение рано или късно ще свърши и непременно ще ви сложим запор на заплатата, но тогава сумата ще бъде друга". С което ми напомнят за Котар, герой от "Чумата" на Албер Камю, който искаше епидемията да продължи безкрайно дълго, тъй като бе под следствие и до края на ситуацията следователите нямало да се заинтересуват от него. Май мнозина ще се окажат в подобна ситуация - да мечтаят чумата да не свърши. Защото след нея първи излизат плъховете.
Докато не бъдат ограничени, колекторите ще притискат десетки невинни хора, при това с особения хъс и охота, характерен за пир по време на чума, когато да тормозиш временно изпадналия е най-сладко. По-сладко е само да му отпускаш нови кредити, възползвайки се от факта, че е например работник в сива икономика, и обещавайки, че сега само ти можеш да му дадеш стабилност.
И съм убедена, че наистина когато най-сетне се събудим от чумата и поискаме да се разходим, прегърнем и да се порадваме на своята близост, една част от нас ще осъмнат със запори по задължения, които уж би трябвало да са отложени по време на пандемията. Но не е казано, че няма да се налагат след това. Мобилните оператори продължават да изключват телефони за неплатени сметки, независимо че в подобна ситуация човекът може да е дори под карантина и да не е в състояние да си плати сметката, но и няма да може да се свърже с личния лекар. Доставчиците на маски - да речем, че пазарните цени наистина се качиха, но продават дори на болниците маски и ръкавици на 50 пъти по-висока цена /виж стр. 9/ и при това вече си искат парите в аванс. Може би с основание - следващия път цената може да е скочила 100 пъти. Училищата пък са засипани от предложения за всевъзможни платени платформи - например за онлайн прием на първокласници, които започват от 3000 лева и отиват на възбог. Част от платформите, от които преподават учителите, също продължават да са платени, и само отделни издателства и например "Уча.се" освободиха от такса децата и преподавателите, които правят и невъзможното по време на дистанционните часове.
Общинските детски градини, които не работят, освободиха родителите от такси. Част от частните също не работят, но са приспаднали на семействата само парите, които им вземат за храна, и семействата пак си плащат като попове по над 300-400 лева, при положение, че трябва да наемат и детегледачка за същия период.
Психолози, които нямат необходимия профил, предлагат кризисно консултиране в нета и могат да направят поразии, не по-малки от тези на въпросния маг, цитиран по-горе. Само дето няма да им кажат, че мъжът им ще донесе коронавирус от комшийката вместо домати от пазара. В интернет магазините ни предлагат стоки с намаления, при положение че преди началото на карантината, когато все още бяха отворени, цените на етикетите им бяха по-ниски.
За дребните мошеници, които преди време залагаха на телефонни измами - пуснете от балкона 5 бона заради счупения крак на дъщеря ви, да не говорим. Всеизвестната мафия от Горна Оряховица, която периодично арестуват и пускат, вече се преквалифицира в специалисти от Районната здравна инспекция и обикаля да тормози магазините с глоби за липса на маски и ръкавици. Вярно, доходността може да е спаднала, но със сигурност ще оцелеят, за да могат да ни обират отново, след като отмине рецесията. За един консул, който пък въвел такса "коронавирус" в Хага, хич не искам да отварям дума.  
От коронавируса може да оцелеем, но как да оцелеем от пандемията на недоверието? У нас поначало доверието е дефицитна стока - особено между така наречените елити и останалата част, обикновено наричана електорат. Да не се окаже, че именно липсата му ще бъде котвата, която ще ни запрати надолу? И ще ни направи много по-дистанцирани един от друг. И в крайна сметка - по-страшна от вируса. 

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай