Двойно и тройно увеличение на таксите за платено обучение в Софийския университет шокира студентите. Новите такси за академичната 2025/26 г. са публикувани на сайта му на 2 юли т.г., предаде "Сега"
Най-драстично е увеличението на таксата за платено обучение по химия - тя се повишава от 9419 лв. на 28 366 лв. По физика студентите в платената форма на следване ще трябва да заплащат 26 690 лв. вместо досегашните 9562 лв. Медицина срещу заплащане в СУ вече ще струва 15 546 лв., а не досегашните 10 458 лв., а при фармация повишението е от 9725 лв. на 13 097 лв. Скокът на таксата за платено обучение в СУ по математика скача от 8232 лв. на 19 340 лв., по информатика - от 5645 лв. на 12 504 лв., по икономика и финанси - от 2452 лв. на 5143 лв. Тройно е увеличението по философия - от 3202 лв. на 9093 лв., както и по класическа филология - от 4529 лв. на 13 827 лв.
Протести във Велико Търново и в Пловдив
Студентите на Софийския университет са поредните, които негодуват от шоково увеличените такси. Преди това на протест се вдигнаха кандидат-висшистите от Великотърновския университет, но подобни скокове има във всички висши училища. Особено високите са те и при изкуствата.
Студенти от пловдивския университет "Паисий Хилендарски" днес протестираха срещу драстичното увеличение на таксите за обучение по държавна поръчка. От следващата академична година те се повишават с почти 100%. Според студентите сумите са непосилни и ще затруднят сериозно бюджета им. Като пример дават една от най-желаните специалности - "Психология", за която годишно са плащали около 2500 лева, а сега ще се повиши на над 4200 лева.
Министър Красимир Вълчев сваля цените
Просветният министър Красимир Вълчев обясни поскъпването с две причини. Едната е увеличената субсидия, която държавата дава за студент в държавна поръчка, с която са "вързани" и таксите за платена форма.
По закон таксите за платено обучение трябва да са равни на субсидията, която държавата дава за един студент в държавна поръчка, плюс таксата, която събират университетите за един студент в държавна поръчка. "Тъй като последната година държавата увеличи субсидията, това се отразява и на размера на таксата за обучение в платена форма. Т.е. има административен натиск за повишаване на таксите за платено обучение. Другата причина за скокообразното нарастване е, че университетите години наред се въздържат да увеличават таксите и го правят изведнъж, което не е препоръчително", коментира Вълчев.
Министър Вълчев обяви, че през депутати ще се внесе предложение за намаление на таксите. Това стана няколко дни след изказването му - депутати от ГЕРБ, БСП и ИТН предложиха промени в закона за висше образование за 25% намаление на таксите за платено обучение, които бяха приети на първо четене в просветната комисия в сряда, 2 юли. Предложението на Съвета на ректорите бе за 40% намаление на таксите, което вероятно ще бъде обсъдено между първо и второ четене на закона. Според някои ректори и това няма да е достатъчно - университети по изкуствата са изчислявали, че студентите им няма да могат да издържат дори с такова намаление.
СУ против увеличението
От СУ публикуваха становище на сайта си, от което става ясно, че самите те не подкрепят настоящата ситуация на формиране на таксите, при която те се оказват твърде високи. "Въвеждането на толкова високи такси в държавните университети създава конкурентно предимство за частните университети в нашата страна, които не са обхванати от тази регулация. Значителното повишаване на таксите не съответства на нивото на доходи в България. То силно може да ограничи достъпа до висше образование в България. Тази мярка в никакъв случай няма да подпомогне целите на политиката във висшето образование", казват те. Затова настояват за по-голямо ограничение - таксата за платено обучение да е не по-ниска от 60% от средствата за издръжка на обучението плюс таксата, т.е. таксите да бъдат понижени с 40%.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com