Министър Вълчев подготвя промени с НВО и учебните планове

Пресконференцията ще се проведе в сряда

Министър Вълчев подготвя промени с НВО  и учебните планове | StandartNews.com

Ключови промени в образованието.

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев ще представи предложения за промени в рамковите учебни планове в гимназиален етап, както и в изпитите от националните външни оценявания. 

Пресконференцията ще се проведе утре (сряда), 23 юли, от 12:30 часа в сградата на Министерството на образованието и науката – зала 5 на етаж 5.

По време на събитието ще бъде представен и проект на график на учебното време за новата учебна 2025/26 година с включени ваканции, изпити и неучебни дни.  

Министър Вълчев посочи стряскащи данни, които мотивират реформата. По думите му настоящите учебни програми са твърде академични и препускат през материала, без да оставят време за упражнения и осмисляне.

„Резултатите по тези предмети са най-лоши – средно 43 точки по математика в 7 клас, защото има частни уроци, и 35 точки в 10 клас, което означава близо 50% двойки. Виждаме и големия процент функционална неграмотност, която се мери по PISA. Всичко това се дължи на невъзможност да се решават практически задачи“, обясни Вълчев.

За да се пребори с този дефицит, МОН ще промени формата на изпитите. Те ще станат интегрални и ще включват повече задачи с практическа насоченост, които изискват базови познания от природните науки – например казуси с изчисляване на калории в храни или на консумирана електроенергия в киловатчасове.

„Ще представим примерни задачи. Изпитът след 7 клас дори ще е по-лесен за децата, които учат с разбиране, а не наизуст. Целта е да гарантираме трайни знания“, увери просветният министър.

Цялостната промяна в системата ще отнеме между 4 и 5 години. Въвеждането на интегралните изпити обаче ще е първата краткосрочна мярка, заедно с изграждането на СТЕМ центрове във всички училища.

Предвижда се леко увеличение и на часовете по Български език и литература (БЕЛ), което ще подпомогне учениците в регионите, където българският не е майчин език. Профилираната подготовка пък ще бъде оптимизирана, тъй като според МОН в момента програмите са твърде амбициозни.

Министърът защити и идеята за въвеждане на часове по добродетели и религия като свободно избираема подготовка, като подчерта, че религията ще е само малка част от съдържанието, а основната цел е „час по възпитание в добро“.

 

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай