Учени предложиха необичайна кулинарна промяна, която би могла да е ключът към решаването на проблема с недохранването и подобряването на екологичната устойчивост, без радикално да променят обичайните ни ястия. Но някои хора може да се уплашат от това, което те предлагат да добавяме към храната си.
В проучване, публикувано в списание Foods, авторите са оценили паста от твърда пшеница, обогатена с 10% брашно от Acheta domesticus (домашен щурец). Както съобщава News Medical, изследователският екип, ръководен от Серена Инделикато, е анализирал ключови хранителни компоненти - протеини, мастни киселини, аминокиселини, минерали - и е тествал за потенциални замърсители като полициклични ароматни въглеводороди (ПАВ) и общи петролни въглеводороди.
Учените установили, че брашното от щурци съдържа около 60% протеин по тегло, значително повече от пшеницата, и високи нива на есенциални аминокиселини, включително лизин, валин и аланин. То е обогатено и на минерали: съдържанието на желязо достига 10,8 mg/100 g, почти десет пъти по-високо от това в пшеницата, а съдържанието на цинк и мед достига съответно 0,84 mg/100 g и 1,6 mg/100 g. По подобен начин са отбелязани и значително увеличение на калия, натрия и калция.
По отношение на липидите, брашното от щурци съдържа 11% общо мазнини, от които 42% са наситени мастни киселини (предимно палмитинова и миристинова киселини), 41% са полиненаситени (особено линолова киселина) и 17% са мононенаситени (олеинова киселина), които са свързани с когнитивното здраве и понижаването на LDL холестерола.
От гледна точка на безопасността, проучването показва ниска активност на влага и вода, което гарантира стабилността на такъв продукт. Както повърхностноактивните вещества, така и TPH са останали доста под границите на безопасност на ЕС, без следи от опасния бензопирен. Индекс на въглеродни предпочитания над 1 е потвърдил органичния произход на въглеводородите, а хитинът в щурците може да има пребиотични свойства, смятат авторите.
Изследователите стигнали до заключението, че добавянето само на 10% брашно от щурци към пастата значително намалява количеството, необходимо за постигане на препоръчителния дневен прием на протеини, мазнини и минерали. Те обаче отбелязват, че умерените замествания водят само до малко увеличение на съдържанието на аминокиселини, което предполага, че за постигане на пълноценна диета може да е необходим по-висок дял от добавката или по-разнообразен източник на хранителни вещества.
Това проучване е в съответствие с по-широки доказателства, че брашното от щурци може да допълни диетите по целия свят, особено в региони, страдащи от протеиново-енергийно недохранване, и да допринесе за устойчиви хранителни системи. Свързано проучване на безглутенова оризова паста е установило подобни хранителни подобрения, когато е добавен прах от щурци.
Авторите смятат, че включването на съставки, получени от насекоми, в обикновените храни би могло да разруши естествената резистентност, проправяйки пътя за по-широко приемане и дългосрочни ползи както за здравето, така и за околната среда. Отглеждането на щурци изисква до 90% по-малко земя и отделя значително по-малко парникови газове от традиционното животновъдство, което го прави един от най-екологично ефективните източници на протеин, известни на човечеството.
GlasNews.bg
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com