Светът срещу рака. Имаме ли печеливш

Смъртността, свързана с възрастта, ще продължи да намалява

Светът срещу рака. Имаме ли печеливш | StandartNews.com

През 1971 г. президентът на САЩ Ричард Никсън обявява „война срещу рака“. Само две години по-рано, благодарение на комбинацията от голяма научна амбиция и правителствена воля, програмата "Аполо" изпраща хора на Луната – това увеличава и надеждите за победа над рака.

Някои лекари сериозно предричат, че лек за рака ще бъде открит след няколко години. Те обаче грешат. Днес всеки възрастен или е имал рак, или познава някой, който е имал – и често и двете. В развитите страни половината от мъжете и една трета от жените страдат от рак в една или друга форма. В САЩ това е втората водеща причина за смърт след сърдечните заболявания, като отнема около 600 000 живота годишно. В световен мащаб ракът е отговорен за всеки шести смъртен случай. Ако „победа“ означава пълно излекуване в рамките на десетилетие, тогава изглежда, че войната е загубена.

Но това не е така. Истинският напредък е очевиден – и той продължава, пише The Economist, цитиран от "Труд".

 Ракът е тясно свързан с възрастта. Ако от изчисленията се извади фактът, че хората са започнали да живеят по-дълго, става ясно: повратният момент в борбата с рака в богатите страни дойде в началото на 90-те години на миналия век. Оттогава смъртността от рак, свързана с възрастта, непрекъснато намалява година след година.

В Съединените щати тази цифра вече е с една трета по-ниска, отколкото през 90-те години. Подобна динамика се наблюдава и в други развити страни.

Това, което някои очакваха като блицкриг, се оказа продължителна, но ефективна война на изтощение. Някои победи обаче бяха наистина зашеметяващи: преди диагнозата „левкемия при дете“ звучеше като смъртна присъда, а днес петгодишната преживяемост надхвърля 90%.

Тъй като ракът не е едно-единствено заболяване, а група от заболявания, успехът идва не от един-единствен пробив, а от хиляди малки стъпки: подобрения в ранната диагностика, хирургията, лекарствената терапия.

Откъде ще дойдат бъдещите успехи?

От три основни източника. Първият е прилагането на успешни решения. Най-недооценената победа е превенцията. Може би защото предотвратените заболявания са по-малко забележими от излекуваните. Например, намаляването на тютюнопушенето в развитите страни се смята, че е спасило повече от 3 милиона живота в Съединените щати от 1975 г. насам. Тъй като тютюнопушенето все още причинява един на всеки пет смъртни случая от рак в световен мащаб, кампаниите срещу тютюнопушенето в бедните и развиващите се страни могат да окажат огромно влияние.

Вторият източник на напредък са по-евтините лекарства и увеличените доходи, които позволяват закупуването им. Ракът на маточната шийка е един от най-често срещаните видове при жените, почти винаги причинен от човешкия папиломен вирус (HPV). През 2008 г. Великобритания започна да ваксинира тийнейджъри срещу HPV. Петнадесет години по-късно заболеваемостта сред жените под 30 години е спаднала с 90%. Страната вече говори за премахване на тази форма на рак до 2040 г. Ваксината от първо поколение беше скъпа, но днес Индия разработи по-евтина версия - и страната започна мащабна програма за ваксинация.

Третият начин е прилагането на нови научни знания в клиничната практика. Това включва два етапа: определяне кой е изложен на най-голям риск и изучаване на начини за спиране на развитието на болестта, преди тя да се прояви.

Учените вече знаят кои генни мутации увеличават риска - например мутацията BRCA-1, която е свързана с рак на гърдата и простатата. Но по-малко от половината от пациентите с рак имат известни рискови фактори. И дори предраковите промени не винаги водят до злокачествено заболяване. Например, само 5-10% от полипите в червата се развиват в рак.

Целта е да се разберат тези нюанси и да се научи как да се открива рак в най-ранните етапи, когато лечението е най-ефективно. Това изисква достъп до биобанки, както и технологии за проследяване на генната активност в живите клетки - нещо, което беше невъзможно преди десет години.

С нови биомаркери (в кръвта или дори в дишането), както и разбиране на взаимодействието на гените и факторите на околната среда, лекарите ще могат по-точно да определят кой наистина се нуждае от лечение. Това ще помогне да се избегнат ненужни операции, химиотерапия и лъчетерапия - скъпи и трудни за понасяне.

Чрез идентифициране на тези, които наистина се нуждаят от лечение, лекарите ще могат да използват все по-широк набор от методи. Някои евтини лекарства са показали ефективност в превенцията. Например, аспиринът намалява наполовина риска от рак на червата при пациенти със Синдром на Линч, наследствено заболяване.

Метформин, евтино лекарство за диабет, намалява вероятността от рецидив при жени, които са имали един от видовете рак на гърдата. Лекарства от ново поколение, като агонисти на GLP-1 рецептора (например Ozempic), също показват обещаващи резултати.

Нова посока: имунната система срещу рака

Към традиционните методи - хирургия, химиотерапия и лъчетерапия - се добавя нова стратегия: активиране на собствената имунна система на организма за борба с тумора. Някои ваксини ще бъдат „настроени“ към конкретен пациент и към вече развит рак.

Други ще действат като обикновени ваксинации и ще предотвратяват рака в ранен стадий. Ваксините срещу рак на гърдата и дебелото черво вече са в клинични изпитвания.

Тиха победа

Добрите новини рядко попадат в заглавията, особено когато се случват постепенно. Такъв е случаят с войната срещу рака. Не всичко е перфектно: лекарствата все още са скъпи, фармацевтичните компании се страхуват от съдебни дела заради странични ефекти при пациенти, които все още не са развили заболяването, а администрацията САЩ планират да намалят финансирането на Националния институт по рака, което би могло да забави науката и да отблъсне младите хора от професията.

Но въпреки това цените ще паднат, на пазара ще се появят нови лекарства и работата – в Европа, Китай и другаде – ще продължи. През 2025 г. Китай ще изпревари Съединените щати в изследванията на рака за първи път. И затова смъртността от рак, свързана с възрастта, ще продължи да намалява – година след година.

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай