Съвременно специфично лечение на исхемичния мозъчен инсулт в ,Сърце и Мозък’

Съвременно специфично лечение на исхемичния мозъчен инсулт в ,Сърце и Мозък’ | StandartNews.com

По повод 13 май, европейският ден за информираност за инсулта, високотехнологичните ,Сърце и Мозък’ се включиха в кампанията на Асоциацията за инсулт и афазия (АИА). Специалисти по неврология отговориха на въпроси на граждани и ги информираха за симптомите на инсулта и необходимостта от бърза и адекватна реакция при това спешно животозастрашаващо състояние.

България заема едно от първите места в света по заболяемост и смъртност от мозъчносъдови заболявания, като общо годишно случаите са над 80’000. При половината от тях са регистрирани исхемичен мозъчен инсулт. Около 8’000 души губят живота си, а голяма част от преживелите остават с различна степен на инвалидност. Нерядко тя е тежко изразена и изисква грижи и помощ от семейството, близките и обществото.

„Основната ни цел е да намалим риска от мозъчните инсулти чрез първична профилактика, тъй като статистиката сочи, че всяка минута в Европейския съюз един човек получава инсулт. Най-важното е спазването на шест основни правила. На първо място – промяна на изменяемите рискови фактори като високо кръвно налягане, захарен диабет и наднормено тегло. На второ място е добрата физическа активност, спиране на тютюнопушенето и алкохола. И не на последно място – информираност за първите симптоми на инсулта.

За нас, като невролози, е много важна и профилактиката при пациенти, които са преживели вече инсулт. При тях трябва да се проведе лечение на основното заболяване, причинило инфаркта, спазването на строга диета, бедна на сол, богата на плодове, зеленчуци, риба, ядки, физическа активност, както и скрининг за тромбофилии и антифосфолипиден синдром, особено при млади пациенти“ разказва д-р Марина Борисова, част от неврологичния екип в Плевен.

Екипите от ,Сърце и Мозък’ Бургас демонстрираха новите технологии за рехабилитация на пациенти след инсулт- т. нар. екзоскелет, а невролозите разясняваха какви са симптомите на инсулта и какви трябва да бъдат първите реакции.

„Интравенозната тромболиза е един от малкото одобрени методи за лечение на остър исхемичен инсулт. Ендоваскуларната терапия (механична тромбектомия) също е модерен и високо ефективен метод, но се извършва само при доказано засягане на голям мозъчен артериален съд. Известно е, че успехът при лечение на остър инсулт изисква извършването на ефективна терапия възможно най-скоро. Не трябва да се изчаква спонтанно подобрение на пациента, защото това би забавило лечението. Мозъчното вещество може да запази своята жизнеспособност едва до няколко часа.

Смятам, че кампаниите за информираност за инсулт са много полезни. Хората разказват за проблемите си и задават конкретни въпроси за рисковите фактори, за разпознаване на ранните признаци на заболяването, за бързите и адекватни действия при появата им. Прави впечатление, че все по-млади хора проявяват интерес, имат добра здравна култура и водят здравословен начин на живот. Повечето възрастни хора, които се спряха при нас и разговаряха, бяха прекарали инсулт, имаха близки с инсулт или са с рискови фактори, предразполагащи към мозъчен инсулт.“ – добавя д-р Ростислава Маркова от  неврологията на ,Сърце и Мозък’ Бургас. 

Д-р Марина Борисова и д-р Иван Иванов, невролози в клиниката по нервни болести на ,Сърце и Мозък’ Плевен

Собствено проучване, проведено в клиниката по нервни болести в ,Сърце и Мозък’  показва, че пациентите с интравенозна тромболиза и интервенционално лечение имат по-висока степен на възстановяване във времето в сравнение с тези, при които лечението е неспецифично. Резултатите са в подкрепа на налагащото се и в литературата мнение, че съществуват не само непосредствени ползи от специфичното лечение на мозъчния инсулт, а и такива, задържащи се в дългосрочен план.

В ,Сърце и Мозък’ Бургас за 2024 г. са лекувани 1409 пациенти с мозъчен инсулт, осъществени са 196 интравенозни тромболизи, въведени са интервенционалните методи на лечение. Болницата е сред първите в страната по преминали пациенти и относителен дял на проведеното специфично лечение.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай