Риск. Кои са най-застрашените от Омикрон

"Симптомите, които може да очакваме, са същите, които знаем досега. Ако един вариант се предава по-бързо и по-лесно в сравнение с другите - с времето той успява да измести другите, защото е по-бърз.
Ако Омикрон продължи да се държи по начина, по който се държи досега, може да очакваме, че той ще стане доминантен. Това означава, че повечето от новите случаи ще бъдат с него", каза епидемиологът и преподавател в лондонското училище по тропическа медицина д-р Петър Марков пред България Он Еър. По думите му рисковите групи си остават тези на възрастните хора и хората с придружаващи заболявания.
"Това са хората, които са най-много заплашени от тежко протичане и смърт с новия вариант. А за хората, които е дошъл моментът да си сложат бустерна доза - нека да го направят по-скоро. Не знам дали компаниите ще започнат да разработват нови ваксини за Омикрон, защото все още не знаем дали такива ще бъдат необходими.
От възникването на Омикрон са изминали по-малко от 2 седмици. Данните са все още малко и е трудно да се говори по темата. Но на този етап няма индикации за намаляване на ефективността на ваксините", подчерта специалистът. "С новите варианти те държат висока ефективност по отношение на предпазване от тежко протичане.
Заради това на този етап няма данни за нуждата от изработване на нови ваксини срещу новия вариант. Ако такава нужда се появи, те ще бъдат разработени и няма да отнеме твърде много време. Задължителната ваксинация е политическо, а не експертно решение", коментира д-р Петър Марков.
СИНПИ ще си сътрудничи със запасното войнство
Драма за минималната заплата: АИКБ сезира ЕК
Отиде си един от най-ярките български режисьори
Лоши новини за Христо Грозев, какво става
Голяма новина за шеф Токев след затвора
Yettel стартира предварителните поръчки за най-новите...
Принц Кирил стана партньор на Иван и Андрей. Голям же...