БГ учени правят лек срещу К-19 с коластра

Ваксинираните не бива да смятат, че вече са недосегаеми, казва специалист

БГ учени правят лек срещу К-19 с коластра | StandartNews.com

Български учени планират старта на производство на препарати срещу COVID-19 на основата на антитела, добити от коластра на животни, които да се прилагат локално върху лигавицата на устната и носната кухина. Това съобщи за БТА доц. д-р Волф Люпке - разработил технологията за добиване на лекарствени форми на база на антитела, по която ще се работи.

"За борбата с това заболяване са нужни не само профилактични мерки, а и ефикасни лечебни средства", заяви ученият.

Според него в момента нещата в медицината са на ниво симптоматично и медикаментозно лечение, насочени обаче не срещу самия вирус, а срещу последствията от него.

"Това не е начинът, защото вирусните заболявания се лекуват целенасочено или с антивирусни препарати, или с антитела, а ваксините се прилагат профилактично и в случая са най-ефикасни, ако имитират естествената инфекция", посочи Люпке.

Разработването на ваксини е добра, но недостатъчна стъпка за борба с COVID-19, допълни ученият. Неговата позиция е, че ваксинацията може да се прилага само за профилактика при здрави хора, а при болни и при застрашения медицински персонал е най-удачно да се прилагат антитела.

"Това заболяване е специфично, защото засяга лигавиците на дихателния и храносмилателния апарат", поясни Люпке.

По думите му това поведение е типично за коронавирусите - да атакуват епителните клетки на лигавиците, които са от решаващо значение за организма.

"Когато вирусът порази дихателния апарат, обмяната на кислорода се редуцира и се стига до неговия недостиг, а когато атакува епителните клетки на чревните власинки се стига до диария и обезводняването на организма", поясни ученият.

Той допълни, че вирусът е изключително агресивен и оказва големи поражения в човешкия организъм.

"Против този "звяр" се действа само с антитела", каза още Люпке.

Той разясни, че е приложил такова лечение години преди да се разрази настоящата пандемия, при кучета, заразени с коронавирус. Използвал е имунен серум с антитела и заболяването при животните е спряло за една седмица. Ученият е прилагал аерозолно антитела и при кокошки, болни от бронхит. В помещението на пернатите е бил разпръснат имунен серум под форма на аерозол и заболяването е било преустановено за 6-7 дни.

Чрез разработената от д-р Люпке технология се цели да се постигне пасивен имунитет чрез готови антитела, които отиват точно на мястото, където вирусите атакуват и неурализират вирусните частици преди да нападат нови клетки. Ученият уточни, че инжектираната ваксина не предпазва организма от проникване на вируса. Тя предпазва само от усложненията от разпространението му в организма, но не и от заразяване. По думите му хората, които са дали съгласие и са ваксинирани, не бива в никакъв случай да смятат, че вече са недосегаеми. Вирусът може да проникне в респираторната им система и да се размножава, уточни ученият.

 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай