Скъпи ток и газ! Как ще заобиколим Русия? Решават евролидерите

Втори ден от Срещата на върха на Европейския съвет. Лидери обсъждат войната в Украйна и руската агресия.
Основен акцент ще бъдат високите цени на електроенергията и елиминирането на газовата зависимост от Русия. В проект на заключителна декларация, цитирана от „Ройтерс”, се посочва, че лидерите на страните членки ще работят заедно за съвместното закупуване на газ, втечнен природен газ и водород преди следващата зима. 27-те ще координират и мерките за запълване на хранилища за газ - действията са насочени към буферни доставки от неруски газ.
Страните ще опитат да спрат и всякакви опити от страна на Москва да заобиколи вече наложените санкции, съобщава Нова тв.
Лидерите се ангажираха да продължат и хуманитарната помощ за Украйна, както и за страните, които приютяват бежанци. Американският президент Джо Байдън заяви, че Русия трябва да бъде извадена от Г-20 и допълни, че ще бъде изградена система, чрез която да се проверява дали Китай нарушава санкциите срещу Русия.
В обръщението си към Срещата на Върха, Володимир Зеленски благодари за единната подкрепа. Но подчерта, че санкциите са били наложени прекалено късно.
„Вие се колебаете дали да наложите санкции, или не. И се колебаете дали да доставите оръжия, или не. Колебаете се дали да търгувате с Русия, или не. Няма време да се колебаете. Време е вече за решение. Ние вярваме във вас. Нуждаем се от вашата подкрепа. Вярваме във вашите хора. Ние вярваме в Европейския съюз. Вярваме, че Германия също ще бъде с нас в решаващия момент”, заяви Зеленски.
Късно снощи ЕС и САЩ изразиха готовност за допълнителни санкции срещу Русия и Беларус. "Тази вечер не сме говорили за това кои биха могли да бъдат тези санкции", заяви пред репортери министър-председателят на Нидерландия Марк Рюте, посочва БГНЕС.
Запитан за забрана на вноса на руски енергийни продукти като част от новите санкции, Рюте заяви: "Всички го искат, но това не е нещо, което може да се направи в краткосрочен план".
Той подчерта, че ще е необходимо известно време за диверсифициране на европейския енергиен внос, преди да може да се пристъпи към забрана на вноса на руски енергийни продукти: "Необходими са седмици или месеци, преди да можете да превключите страни като Германия или някои източноевропейски страни от руски петрол към алтернативни доставки. В случая с газа това ще отнеме още повече време. При въглищата това може да стане по-бързо", каза Рюте.
Същевременно руската армия продължава да обстрелва предградията на градове като Киев, Суми, Харков и Мариупол.
В Мариупол вече се водят боеве много близо до центъра. Това се очертава най-важната цел за момента на руснаците – да приключат с връзката между Донецка и Логанска народни републики с Крим, коментира международният редактор на NOVA Любомир Бояджиев. Пристанището в Мариупол все пак остава непокътнато.
Yettel предлага бърз, безкабелен и неограничен „Интер...
Путин побесня! Жестока гонитба по сталински
Иновативната програма „Вселена от възможности“ на Пощ...
Защо Русия не можа да нокаутира България. Горещо от Е...
Изненада! Кой взе на работа Бетина Жотева
d:istinkt е PR агенция на годината за 2022 г.
Пада ли кабинетът? Дойче веле прочете присъдата