Образованието ни е на световно ниво

Кулминацията на честванията на 30 г. от създаването на нашето висше учебно заведение ще са на 16 и 17 май

Образованието ни   е на световно ниво | StandartNews.com

Мечтая за България, в която много млади хора, живеят в добро здраве на духа и тялото, казва в специално интервю за вестник СТАНДАРТ ректорът на Тракийски университет - Стара Загора проф. Добри Ярков
 

- Проф. Ярков председателят на ЕС г-н Антониу Коща и премиерът г-н Росен Желязков през седмицата бяха Ваши гости в Стара Загора. Какво сподели г-н Коща?
- Г-н Коща беше силно впечатлен от посещението си в Тракийски университет и Демонстрационния център за аквапоника, който съчетава рибовъдство и отглеждане на растения, показвайки как устойчивото производство на храна може да подкрепи както климатичните действия, така и продоволствената сигурност. И каза, че това е доказателство как иновациите в селското стопанство могат да бъдат двигател на зеления преход в Европа. 

- Как успяхте да съсредоточите неговото внимание върху университета, имайки предвид че визитата му включваше и доста други обекти?
- Досега не сме имали посещение от толкова високо ниво и аз като ректор няма как да не бъда щастлив. Защото това е висока оценка за работата ни - за Тракийски университет, неговото ниво, качество, имидж и репутация. Силно впечатление ми направи, че нашите високопоставени гости бяха много спокойни и усмихнати по време на визитата, радваха се, че са при нас, а ние има с какво да се гордеем и има какво да им покажем. Темите, които разгледахме с г-н Антониу Коща и г-н Росен Желязков бяха глобални, актуални за целия свят. Една от тях беше свързана с продоволствието във всичките му аспекти - не само хранителна сигурност, но и киберсигурност, и енергийна сигурност. Второто направление, върху което беше съсредоточен разговорът, е свързано с превенция на климатичните промени и опазване на околната среда - един глобален проблем, където Тракийският университет е лидер, с това което прави в научно-развойната и иновативната дейност. Имам предвид водородните технологии. Ние сме координатор на водородната долина Захир - това е първата водородна долина в тази част на Европа. Бенефициент сме и по втори голям проект по Хоризонт Европа за създаване на Център за върхови постижения в областта на водорода. Имаме Институт по продоволствена сигурност, който работи активно по проблемите на производството на храни, които не само да задоволяват нуждите на хората, но и да бъдат здравословни, полезни и да са в унисон с нашата основна цел в научно-развойната дейност, а именно здравето на хората, тяхното благосъстояние и по-добър начин на живот. 
Тракийски университет работи активно на тема продоволствена сигурност и има реални примери с млекодайни и месодайни породи животни, производство на млечни продукти, иновативно аквапонно отглеждане на зеленчуци и риба.

- Успяха ли гостите да станат свидетели на това?
- Да, ние показваме нашите реални резултати на място, а всичко това е резултат от много добрата колаборация между науката, образованието и бизнеса. Пример за това е Центърът за аквапоника, който е съвместен проект на Тракийски университет и бизнеса и това е един от нашите най-успешни проекти.
Защото той не е направен само за научно-развойна и демонстрационна дейност, той е индустриален и производството му е в тонове зеленчуци и риба. Това е една уникална технология, която за първи път влиза в България в такива мащаби и тя е насочена към бъдещето, тъй като е климатично неутрална, без значение от температурните промени. Средата вътре в акавапонната система е винаги една и съща, тя е и енергийно независима, и водно независима като произвежда изключително качествена продукция, без пестициди и изкуствени съставки.

- Тази година преминава под знака 30 години от създаването на Тракийски университет. Как ще чествате тази годишнина?
- Това е една знакова дата за нашия университет, но все пак да имаме предвид че имаме факултети, които са с вековна история - Аграрния и Ветеринарномедицинския. Будители от Стара Загора преди малко повече от 30 години са поели инициативата за създаване на Тракийския университет с обединяване на съществуващите висши учебни заведения в града, за да ни има днес нас. И аз като ректор съм много благодарен, както на тях, така и на предходните ректори, които са градили с години, за да бъде Тракийският университет днес на това ниво - сериозен фактор в картата на висшето образование на България и да произвежда кадри с изключително високо ниво на компетентност, които са желани от бизнеса и ще градят бъдещето на България.
Кулминацията на честванията е 16 и 17 май, когато е организирана Международна научна конференция с над 400 участници от различни държави. Тракийски университет е глобален и интернационален университет със своите студенти от 62 държави и над 250 сключени международни договора. Не само по Еразъм, но и двустранни за трансфер на знания и наука и с гордост можем да заявим, че сме пример за качествено висше образование на световно ниво.

- Но има и учени, които твърдят обратното. Какво е мнението Ви по въпроса?
- Моята кариера изцяло премина в сферата на висшето образование и съм малко огорчен, че има хора, които се изказват негативно за нашето висше образование. Висшето образование в България има много сериозни традиции и много добър имидж, не само в страната ни, но и по света. България е обучила хиляди различни специалисти от целия свят, от които има такива, които са на ръководни постове в техните държави -  в областта на администрацията, политиката, държавното управление, науката, бизнеса. А ние - съвременниците продължаваме тази традиция, защото реален пример е, че студентите, които завършват при нас веднага си намират работа.

- Каква България мечтаете да остане след нас?
- Мечтая за България, в която да има много млади хора, които да живеят в добро здраве на духа и тялото. Защото България е уникално място за живеене със своята природа и дадености и със своята идентичност. Горд съм, че съм българин и че съм ректор на Тракийския университет.

 

Проф. Ярков е народен будител

Адвокатът и доктор по международно право Станислав Станев пред вестник СТАНДАРТ:
 

- Адв. Станев, организирали сте няколко инициативи за награждаване, сред които тези на  адвоката и историк Янко Гочев и на членовете на националния оперативен щаб в битката с COVID-19 - проф. Кантарджиев, ген. Мутафчийски и доц. Ангел Кунчев. Какво Ви мотивира да го правите?
- Аз съм израснал, възпитан и формиран като личност с мъдростта и достойнството на нашия народ. Една от най-великите личности в българската история, полк. Борис Дрангов, е казал: "Справедливата похвала е благоухание. Недей я пази за споминалите се". Смятам, че елементарното национално и лично достойнство изискват да се прояви уважение и почит към хората, за които националните каузи са лична мисия.

-  Коя е мисията на проф. Ярков, която вдъхнови предложението Ви и той да бъде отличен като народен будител?
- Моите лични и научни интереси са свързани със Западните Балкани. Неразривна част от тях са българските общности в Албания. Хора, които живеят в места, които от 800 години не са били част от държавната територия на България. Независимо от това, те са запазили своето българско самосъзнание, български говор, традиция и обич към България. Нашата държава е длъжник на тези хора и кампанийните предизборни прояви не са достатъчни. Аз самият бях много впечатлен, че някой, който не е в активната политика в лицето на проф. Ярков, се е сетил за тези хора, положил е усилия, направил е разходи и е организирал нещо толкова родолюбиво. Това са качествата, които характеризират българския и европейския патриот, и аз смятам, че те трябва да получат заслужено признание.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Тагове:
Коментирай