Южна Корея ще изгради свой подводен град

Финансираният от южнокорейското правителство проект за подводно селище в близост до метрополиса Улсан включва не само работни и жилищни помещения, но и високопроизводителен център за данни. В рамките на проекта ще бъдат проучени особеностите на изграждането и поддържането на такива комплекси. Проектът се ръководи от Корейския институт за океански науки и технологии (KIOST) с подкрепата на Министерството на морското дело и рибарството.
През първия етап петима души ще живеят в експерименталното селище в продължение на един месец. Интересно е, че центърът за данни е неразделна част от проекта KIOST. Той ще помогне за разработването на бъдещи подводни центрове за данни, които са енергийно ефективни и устойчиви. Освен това се планира да се изпробва система за ранно предупреждение за морски бедствия, както и комплексът да се използва за подводен туризъм. В дългосрочен план е възможно да се построи дори отделен хотел към него
Проектът на стойност 30 млн. щ. долара ще бъде завършен за пет години, а 80% от разходите по него ще бъдат покрити от правителството. Освен KIOST, в проекта участват 23 агенции и частни компании, включително Корейският институт за аерокосмически изследвания и SK Telecom. Очаква се той не само да бъде лесно интегриран в местната агломерационна инфраструктура, но и да спомогне за постигане на въглеродна неутралност чрез подводно съхранение на данни в центъра за данни, който очевидно трябва да се охлажда "безплатно" с морска вода.
Според учените, експлоатацията на подводния град ще наподобява живота в космоса. Също като на космическа станция, той ще се използва за тестване на всякакви технологии и провеждане на различни научни експерименти. Град Улсан, който е в близост е избран заради благоприятните природни условия и наличието на добре развит корабостроителен капацитет, което ще допринесе за бързото изграждане на офшорни структури.
Вече се наблюдава засилен интерес към подводните центрове за данни в изпълнението на различни задачи. Ммикроцентровете за данни по проекта "Натик" на Microsoft и много подобният китайски "Хайлендър" са предназначени за разполагане в крайбрежни води и се изграждат с цел подобряване на енергийната ефективност. Алтернативно те могат да изплават и да работят на повърхността. От друга страна, решенията за подводен облак са проектирани да бъдат инсталирани на дълбочина от 3000 метра, за да се защити физическият достъп до тях.