Война на кланове клати Ватиката

Арестуваният иконом на папата е инструмент в ръцете на кардинал

Война на кланове клати Ватиката | StandartNews.com

Рим. Почти седмица след задържането на иконома на папа Бенедикт XVI италианските вестници допускат, че в основата на аферата е кардиналска игра. До момента централната фигура в аферата, наречена по аналогия "Ватилийкс", бе Паоло Габриеле, който бе арестуван миналата сряда. Появиха се обаче съмнения.

Знае се, че мъжът не е действал сам, обявиха през уикенда италиански ватиканисти. Те отбелязаха, че икономът, който винаги е демонстрирал привързаност към Светия отец, не е бил в състояние физически сам да се справи с организирането на изнасяне на поверителна информация.

Именно в дома на Паоло Габриеле ватиканската жандармерия откри секретни документи месец след създаването на комисия, натоварена с разплитането на аферата с изтичането на информация, която тресе миниатюрната държава от януари. Шест дни след ареста италианската преса видя в Паоло Габриеле обикновен изпълнител и написа, че има кардинал сред къртиците на Ватикана. "Кардинал е водел гарвана", бе заглавието на в. "Месаджеро", докато миланският ежедневник "Кориере де ла сера" излезе със заглавие "Кардинал сред гарваните".

На 19 май журналистът Джанлуиджи Нуци публикува книгата "Негово светейшество". В нея  излязоха пасажи от частната кореспонденция на папата и на неговия секретар. Наяве излязоха вътрешни дебати около данъчното положение на църквата и различни скандали като педофилията, засегнала най-вече движението Легионерите на Христос. Тези документи не съдържат големи изненади, но разкриват клевети и обвинения между кардиналите, които все пак се кълнат в лоялност към папата.

Ватиканът енергично осъди публикуването на книгата, като я определи като "клеветническа" и "престъпна". Светият престол се закани да открие кой е предал на журналиста лични документи на главата на римокатолическата църква. Един от тези анонимни "гарвани" обяви пред в. "Република", че човекът, който е в основата на организирането изтичане на информация, действа в ползва на папата.

"Целта на гарваните е да разкрият корупцията в църквата през последните години. Истинските мозъци са кардиналите. Освен тях има и владици, секретари, както и малки риби", каза той. По думите му сред къртиците на Светия престол има противници на държавния секретар на Ватикана Тарчизио Бертоне, които са на мнение, че папа Бенедикт XVI е прекалено слаб, за да управлява държавата и смятат, че това е моментът да излязат напред.

Анализатори смятат, че информациите в книгата "Негово светейшество" са само първото дъно на куфар с експлозиви. Според тях положението наистина е "взривоопасно", защото вторият пласт от тази криза няма нищо общо с журналиста. Доказателство за това е уволнението на управителя на банката на Ватикана Еторе Готи Тедески. В книгата бяха поместени много от кореспонденциите между банкера и папата, за които държавният секретар Тарчизио Бертоне не е бил в течение, а именно той подписа уволнението на банкера. Банкерът бе уволнен ден след ареста на иконома с аргумент, че е нарушил стандартите на управление. Твърди се, че папа Бенедикт XVI е понесъл трудно това уволнение. Според източници от Ватикана Светият отец се разплакал, после се ядосал и в крайна сметка казал, че истината ще излезе наяве някой ден.

Ватиканската банка, чието официално име е Институт за религиозни дейности, е основана през 1942 г. от папа Пий XII. Тя попадна в центъра на вниманието през 2010 г., когато италиански следователи започнаха да я разследват за пране на пари. Тогава бяха замразени нейни активи за 23 милиона евро в италиански банки.

Готи Тедески каза пред Ройтерс, че е отстранен, защото банката не е харесала неговия честен начин на работа. "Не искам да говоря или да давам интервюта. Платих за своята прозрачност", каза бившият банков шеф. АП посочва, цитирайки неназован източник от Светия престол, че Еторе Готи Тедески е бил намерен за виновен за изтичането на поверителни документи, което обслужило негови лични и политически интереси.

Наскоро Ватиканът прие нови правила за финансова прозрачност и вътрешен правилник, за да гарантира, че неговата банка и всичките му подразделения спазват международните правила и стандарти и сътрудничат на международните органи. Но през януари пресата в Италия публикува писма, които свидетелстваха за конфликт във върховете на Ватикана за това колко прозрачна трябва да бъде банката относно събитията отпреди въвеждането на новите правила, припомнят агенциите.

Експертите са категорични, че Еторе Готи Тедески със сигурност не е крал от касата на банката. Пенсионираният професионален банкер, предложил услугите си на Свeтия престол, не споделял гледната точка на кардинал номер 2 в държавата по отношение на прозрачността на операциите на банката на Ватикана.

Професионалистът настоявал за финансова принадлежност, която била изискване на международните институции. Аргументът на висшия сановник бил, че тоталната финансова прозрачност ще отнеме на Светия престол независимия му статут на суверенна единица. Казано с други думи, един светски човек плати своето неподчинение. Този пример като че обобщава в себе си цялата полемика, тъй като публикуването на книгата "Негово светейшество" звучи също и като вик на няколко личности, верни на папа Бенедикт XVI. Те дават да се разбере, че са против авторитаризма на 78-годишния кардинал Бертоне, който въпреки че се ползва с доверието на папата, ще излезе в пенсия през декември.

Аферата е криза в доверието и в правителството на  Светия престол, която дава възможност на много течения във Ватикана и в католическата църква да заемат изчаквателни позиции, макар че папата е все още на 85 години. В политиката това се нарича война между кланове. В църквата изразът е табу, но този път е съвсем реален.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Автор Цецо
Коментирай