Положението в населената с българи част на Бесарабия е напълно спокойно. Живеем и работим нормално. Това заяви пред "Стандарт" Галина Иванова, директор на Областния център за българска култура в Болград. В Болградски район, разположен на 250 км от Одеса, живеят близо 50 хиляди българи. Иванова нарече "измислици" тиражираните в последните дни новини за хаос, насилие спрямо нашенците и надигаща се бежанска вълна към България. Болград е отдалечен от големите градове в Украйна, които се превърнаха през последните седмици в арена на протести и насилие. В бесарабската част ехото от Евромайдана изобщо не достига.
През миналите дни военните окръжия са направили справка за подлежащите на военна служба мъже. "Целта им беше да разберат кой живее на постоянния си адрес и кой - в чужбина, на кого могат да разчитат. Не са викали никого в запас, нито са провеждали военни обучения в Украинската армия", допълни тя. В Бесарабия от столетия живеят задружно хора от пет народности - българи, руснаци, украинци, гагаузи и албанци. "Има смесени села, в които живеят представители на всички етноси. Никога не сме имали каквито и да е неразбирателства помежду си", подчерта директорката на Българския културен център.
"В Болград, ако заговориш някого на български, той ти отговаря на български. Ако го заговориш на руски, отвръща ти на руски. По същия начин е и с украинския, албанския и гагаузкия. Всички знаем езиците на своите съседи. Затова и никой на улицата не те пита от каква националност си", заключава Галина Иванова. Българите в Украйна са доволни, че президентът Турчинов спря закона, който отнемаше на българския статуса на регионален език.
Външният министър Кристиан Вигенин изрази увереност, че украинското правителство ще защити правата на всички малцинства в страната.
"Привличането на всички общности към амбициите за демокрация и европейско бъдеще биха осигурили на Украйна сигурност, стабилност и европейска перспектива", заяви той на среща с българската общност в Одеса.
Преди това Вигенин обеща на и.д. президента на Украйна Турчинов, че България ще поеме лечението и лятната почивка на сираците на загиналите при сблъсъците на Евромайдана в Киев протестиращи и полицаи. "България поддържа суверенитета, териториалната цялост и независимостта на Украйна", каза още дипломат номер 1. На среща с лидера на УДАР Кличко външният ни министър изрази готовност България да изпрати международни наблюдатели на изборите в Украйна на 25 май.
Посланик Балтажи: Няма никаква заплаха
Няма заплаха за българите в Украйна, увери посланикът на Украйна Микола Балтажи. На пресконференция в БТА дипломатът каза, че украинското правителство е взело мерки за осигуряване на правата и свободите на всички граждани, включително на националните малцинства, сред които са и българите. Законът за регионалните езици бе отменен заради нарушения в процедурата при приемането му през 2012 г., обясни посланикът. Сега има работна група, след като президентът отказа да подпише отмяната му от Радата. В групата има и българи. Украинците не искат да воюват с Русия, подчерта посланик Балтажи и посочи, че новата власт в Киев действа за постигане на мир. Транзитните доставки на руски газ за Европа през Украйна трябва да се гарантират и от Украйна, и от Русия, коментира посланикът. Според него това е танго за двама. Сега се обсъжда проблемът за плащанията на Украйна към Газпром да се решава с компенсация от ЕС.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com