Властта в Словения попадна в други ръце в сряда вечерта. Заради подозрения в корупция премиерът Янез Янша бе отстранен, а на мястото му бе избрана Аленка Братушек, която ще бъде първата жена начело на правителство в историята на страната, съобщи АФП.
Промяната стана факт след гласуван вот на недоверие на консервативното правителство. 55 депутати гласуваха недоверие на Янез Янша, 33 бяха против, а един се въздържа при гласуването. Две от партиите, напуснали управляващата коалиция на Янша - "Гражданска листа", и Демократична партия на пенсионерите подкрепиха 43-годишната Братушек.
Новият премиер е майка на две деца и е новак в политиката. Специалист е по бюджетни въпроси и ще има деликатната задача до 14 март да сформира правителство. Ако не успее, в страната ще трябва да бъдат свикани предсрочни парламентарни избори. Предишните, също предсрочни, се състояха през декември 2011 г.
Братушек вече обяви, че правителството й ще ратифицира присъединяването на Хърватия към ЕС. По време на дебатите в парламента тя подчерта, че трябва да се стимулира икономическото развитие. "Ще стабилизираме публичните финанси и ще се споразумеем със социалните партньори за необходимото намаляване на заплатите и временно вдигане на данъците", посочи тя.
Братушек влезе в политическия живот преди по-малко от две години до кмета лeвоцентрист на Любляна Зоран Янкович в партията "Позитивна Словения", която бе създадена за предсрочните парламентарни избори през декември 2011 г. Тя ще има и деликатната задача да излъска имиджа на политическата класа, потънала в афери за корупция, довели до разпадането на десноцентристката управляваща коалиция. Братушес смени на поста начело на "Позитивна Словения" своя ментор Янкович, след като самият той попадна в полезрението на Комисията за борба с корупцията през януари.
Политическата криза в Словения настъпва в деликатен момент за двумилионната държава, която е член на еврозоната от 2007 г. Държавата е силно зависима от износа. Очаква се и през тази година да остане в рецесия, а силно задлъжнелият й банков сектор е на ръба. Ситуацията в момента превръща Словения в потенциален кандидат за спешна помощ от ЕС, каквато вече поискаха Ирландия, Гърция, Португалия и Испания.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com