Русия може да ограничи или напълно да забрани транссибирските полети от Европа към Азия, съобщиха трима източници за в. "Ведомости". Това ще бъде отговорът на Москва на санкциите на ЕС, които доведоха до прекратяване дейността на нискотарифната компания "Добролет". Междувременно руският президент Владимир Путин поръча на правителството да подготви мерки в отговор на санкциите на Запада срещу Русия.
Според единия източник на "Ведомости" обаче възможните ограничения на транзита на европейските превозвачи са били обсъждани веднага след първите санкции на ЕС срещу Русия. За полетите от Европа до Азия авиокомпаниите използват транссибирския маршрут и си плащат на "Аерофлот". Руската компания прибира по $300 млн. годишно, а най-много плащат "Луфтханза", "Бритиш Еъруейз" и "Еър Франс". Ако транзитът бъде забранен, полетите ще се удължат със средно 1-1,5 часа. Това ще доведе до по-голям разход на гориво, по-големи заплати за персонала, ще се увеличи натоварването на техниката. Тези разходи ще поставят европейските превозвачи в неравни условия с азиатските - няма да могат да вдигнат цените на билетите, но и да ги остават на същото ниво ще е невъзможно заради ниската рентабилност.
Във вторник Владимир Путин нареди да се изготвят контрамерки срещу западните санкции. Според Путин това трябва да бъде направено внимателно, трябва да се подкрепят руските производители и да не се ощетяват интересите на потребителите.
Руският елит отива в Крим
Руското ръководство в пълен състав ще посети идната седмица Крим. За там на 12 август ще отпътува целият висш политически ешелон - президентът Владимир Путин, премиерът Дмитрий Медведев, министри, депутати от Държавната Дума, крупни руски предприемачи, както и известни спортисти. По време на посещението руският политически елит ще се срещне с ръководството на Крим. Освен официалните срещи са планирани и разговори с обикновени жители на полуострова с цел да бъдат чути техните въпроси и предложения. През същия ден Думата ще се събере в пълен състав в Ялта за среща с Путин и Медведев.
730 000 души избягали от Украйна
Около 730 000 души са напуснали Украйна и са отишли в Русия тази година заради кризата в източната част на страната, показват данните на Върховния комисариат на ООН за бежанците (ВКБООН). Вътрешно разселените, които са напуснали домовете си в Източна Украйна, но са останали в страната, са 117 000 души, броят им нараства с около 1200 дневно.
Данните изключват обичайната сезонна миграция заради търговия и туризъм, уточни директорът за Европа на ВКБООН Венсан Коштел. Те показват, че бежанският поток навън от Украйна е много по-голям от 168-те хиляди регистрирани в руските миграционни служби, отбелязва Ройтерс. Броят на вътрешните бежанци също може да е по-голям, тъй като много от тях се страхуват от преследване или че може да бъдат мобилизирани, затова не се регистрират на новите си адреси.
Полша иска от ЕС компенсации
Полша иска от ЕС финансова помощ за преодоляване на негативните последствия от въведените срещу Русия санкции. Става дума най-вече за забраната на внос в Русия на полски плодове и зеленчуци, заради която Варшава търпи сериозни загуби. Във връзка с това полският министър на земеделието и развитието Марек Савицки се е обърнал към еврокомисаря по въпросите на селското стопанство, здравеопазването и търговията с молба за среща, на която да бъде обсъден проблемът. "Полша се надява, че в духа на европейската солидарност ще бъдат предприети съответните мерки за ограничаване на негативните последствия от руската забрана, отнасяща се както до полски, така и до други производители на плодове и зеленчуци в ЕС", се казва в съобщение, публикувано на сайта на полското земеделско министерство.
EК иска временна цена на газа
Преди да бъде решен спорът за дълга, Русия и Украйна трябва да се споразумеят за временни цени на доставките на газ на тристранните преговори с Еврокомисията, които в момента са прекъснати. Това заяви еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер в интервю за германския в. "Франкфуртер алгемайне цайтунг".
Според Йотингер временното решение може да действа, докато не се появят резултати от арбитражното съдопроизводство по случая.
Йотингер предлага през есента да се провери колко газ Русия доставя всеки ден през транзитната система на Украйна и колко газ отива за ЕС от границата на Украйна, за да няма неразбиране и лъжливи обвинения.
Швейцария и Япония с нови санкции
Швейцарското правителство разшири своя списък със санкции срещу Русия и добави към него още 26 души. Това съобщи ИТАР-ТАСС, като цитира Мари Аве, прессекретар на федералния департамент на икономиката, образованието и научните изследвания. Новият списък повтаря имената, включени на 11 и на 26 юли в "черния списък" на ЕС. Японското правителство пък одобри трети пакет от санкции срещу Русия. В списъка са 40 физически лица и 2 компании, които според Токио са "замесени в дестабилизацията на ситуацията в Украйна и анексията на Крим от Русия". Заради санкциите Москва отмени срещата между руския и японския заместник-министри на външните работи Игор Моргулов и Шинсуке Сугияма, която трябваше да се състои в Москва на 19 август.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com