Приятели на Сирия" се стягат за война

Френският президент първи заяви, че не изключва операция с резолюция на ООН

Приятели на Сирия" се стягат за война | StandartNews.com

Потресен от увеличаващото се насилие в Сирия, особено след клането в Хела, Западът открито заговори за война. Френският президент Франсоа Оланд стана първият лидер на западна държава, който допусна, че може да се стигне до военна намеса в Сирия. Той уточни, че това може да стане само при условие, че мярката бъде одобрена от Съвета за сигурност на ООН.

"Не е възможно да позволим на Башар Асад да избива собствения си народ. Военна намеса не може да бъде изключена при условие, че се извършва под егидата на международното право, а именно - чрез резолюция на Съвета за сигурност на ООН. Аз и други сме се нагърбили да убедим Русия и Китай, а също така да намерим решение, което не трябва непременно да е военно" заяви Оланд за телевизия Франс 2.

Белгийският министър на външните работи Дидие Рейндерс коментира от своя страна, че международната общност няма да получи нищо от Башар ал Асад, ако няма нейни военни на място. Той уточни, че не става въпрос за военна интервенция като тази в Либия миналата година. Белгия се обявява по-скоро за създаване в Сирия на "зони за сигурност", които да бъдат защитавани от "международни сили". Белгийският министър на отбраната Питер де Крем пък заяви, че страната му е готова да участва във военна операция в арабската държава, ако бъде поканена.

Преди ден френският писател Бернар-Анри Леви призова в отворено писмо президента Франсоа Оланд Франция да поеме инициативата за Сирия и да направи за Хула и Хомс това, което направи за Бенгази и Мисурата в Либия. Въпреки че по-рано началникът на щабовете на американската армия генерал Мартин Демпси предупреди, че военните жестокости може да направят евентуална военна намеса по-вероятна, Белият дом заяви вчера, че според него военната намеса в Сирия в този момент не би била правилният път на действие, понеже би довела до още по-голям хаос и кръвопролития.

Говорителят на Белия дом Джей Карни заяви обаче на пресконференция, че САЩ не са отхвърлили нито един вариант, включително военни действия, по отношение на сирийската криза. Австралия даде да се разбере, че е отворена за разговори за евентуална военна операция. Международният натиск срещу режима на Башар Асад се засили след клането в Хула, при което загинаха над 100 цивилни, сред които много жени и деца.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай