Анкара. Турско-британските отношения ще се изострят рязко след изнесената вчера информация на вестник Guardian, че Великобритания е следяла делегатите на срещата на Г20 по време на заседанието през 2009 г.
Телевизионният канал CNN-TURK твърди, че в Анкара са останали стъписани от информацията, още повече, че сред подслушваните е бил и турският министър на финансите Мехмет Шимшек.
Британските власти са използвали иновационни технологии, за да следят комуникациите между официалните лица на две срещи през април и септември 2009 г. Guardian вчера цитира документи относно работата на GCHQ, британската агенция за държавни комуникациии, която отговаря за събирането на разузнавателната информация.
Във втора статия по темата във вестника се обяснява механизмът на британското разузнаване, благодарение на който е станало възможно подслушването на турската делегация. В основата е закон, приет още през 1944 година от тогавашното правителство на консерваторите. Според този закон, пред разузнавателните служби на Великобритания има едно единствено ограничение – да не се поставят подобни цели (за подслушване) само спрямо британски граждани, както и на граждани на САЩ, Канада, Австралия и Нова Зеландия. За подслушването на граждани от тези пет страни разузнавателните служби трябва предварително да получат разрешение от правителството.
Министърът на финансите на Турция Мехмет Шимшек заяви, че „ако тези твърдения за подслушване се окажат верни, ще бъдат остро порицани и ще бъдат предприети нужните ответни мерки".
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com