Ню Йорк. Много телефонни разговори е имало между Ливан и България два месеца преди атентата на летище Сарафово. Американският в. "Ню Йорк Таймс" посвещава нова статия на атентата у нас и на серията от осуетени атентати в различни градове по света, озаглавена "Заговорите са свързани със сенчестата война между Израел и Иран".
Вестникът пише, че разследването на терористичния акт в България не напредва и пише, че израелски представител е казал за изданието, че израелското разузнаване има доказателства за много телефонни разговори, осъществени между Ливан и Бургас в двата месеца преди атентатите.
Броят и продължителността на разговорите нараснал значително в трите дни преди нападението на летище Сарафово, отнело живота на петима израелски граждани и на един български гражданин.
"Знаем кои са източниците на тези разговори в Ливан, но не и самоличността на онези, които са били от другия край на линията в България", казва представителят, цитиран от изданието. После допълва, че нападателите, които все още не са поели отговорност за атентата на летище Сарафово, сигурно не знаят, че израелското разузнаване разполага с конкретни данни в Ливан.
Разследването на българския атентат напредва бавно и българите все още трябва да идентифицират терориста, загинал във взрива, или неговите съучастници. Местните разследващи са предпазливи и не бързат да обвиняват Хизбула, която не е смятана за терористична организация в ЕС, посочва американският вестник, цитиран от Дарик.
Изданието съобщава също, че германски представител го е информирал, че ЕС иска по-конкретни доказателства отколкото тези за множество телефонни обаждания, преди да предприеме стъпки срещу Хизбула.
"Има известен скептицизъм, че Хизбула е извършила това, а не например Иран, използващ отделни хора, свързани с Хизбула", казва германският представител.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com