Загинали животни са най-новата заплаха в Сърбия, в Босна започнаха да гърмят бомби
Минните полета от войната в Босна през 90-те се показаха на повърхността. Бомбите започнаха и да гърмят заради свлачищата и разместването на почвата. В същото време телата на стотици загинали животни изплуват след оттеглянето на водата от потопените градове и сеят зарази. Заради наводненията има опасност и от болести по растенията, а узрелите плодове по дърветата не са безопасни за консумация, предупредиха сръбските власти.
На територията на Бръчко, в североизточната част на Босна и Херцеговина, избухна мина, останала от войната. Детонацията е станала в резултат на разместване на почвата, причинено от наводнения и свлачища. Никой не е пострадал. Близо до град Приедор във вторник на три места са намерени снаряди. В двора на една къща след потопа са открити 9 снаряда.
Загиналите животни са друга страна на бедствието. Водите в някои райони са се повишили за часове и в много случаи фермерите не са имали време да пуснат животните. Ферма близо до северния босненски град Шамац съобщи, че е изгубила 450 крави. "Има тонове умрели животни, които трябва да ликвидираме", каза сръбският премиер Александър Вучич. Сръбската ветеринарна инспекция съобщи, че досега в страната са унищожени 140 тона трупове на животни, като предупреди гражданите да не се наемат сами да се справят с този проблем. По молба на босненските власти Сърбия се е съгласила да приеме за изгаряне и животински трупове от Босна.
Огромните количества валежи и непрекъснатата влажност пък създават опасност от развитие на различни болести по растенията, които могат да се разраснат до епидемии. Сръбското министерство на земеделието предупреди селските стопани да не берат плодове и да не ги използват за ядене, докато водите не се оттеглят напълно.
Междувременно Танюг съобщи, че цял хълм се свлича към сръбския град Мали Зворник на границата с Република Сръбска и заплашва да се стовари в коритото на река Дрина. Кметът на града Драган Богичевич съобщи, че около 4 млн. куб. м земна маса се движи към коритото на реката. Свлачището вече е разделило града на две половини. Местните власти се опасяват, че свлачището може да запречи коритото на Дрина и да предизвика нови наводнения.
Еврокомисарят по хуманитарната помощ Кристалина Георгиева бе днес в Белград и обеща помощ от ЕС за пострадалите райони. Тя посочи, че ЕС ще помогне за посрещане на хуманитарните нужди на тежко пострадалото население, включително като доставя питейна вода. България преговаря със Сърбия за организирането на регулярни доставки на ток към западната ни съседка, където много електроцентрали са наводнени, пък посочи вицепремиерът Даниела Бобева.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com