Киев. Макар че през последните месеци Киев стана синоним на размирици и батални сцени, украинската столица е интересна туристическа дестинация. В момента градът е по-подходящ за любителите на силните усещания, но извън зоната на протестите забележителностите могат да бъдат разгледани без проблем. Въпреки трудната икономическа и политическа обстановка в Украйна в столицата й цари имперски дух, който си заслужава да бъде усетен поне веднъж в живота.
Украинска поговорка гласи, че с питане до Киев се стига. Тъй като ние, българите, пък смятаме, че питането води единствено до Цариград, трябва да потърсим "алтернативни" начини, за да отидем до украинската столица. Вариантите са три - с автобус, влак или самолет, като последният е най-разумен. Трябва да се знае, че българите влизат в Украйна без виза. Не са длъжни на летището да попълват задължителната за руснаци статистическа карта, но им е нужен валиден международен паспорт.
Влакът тръгва в 18 часа, но пристига след две нощи в Киев, а двупосочният билет излиза 410 лева. С автобус цената е почти същата, а продължителността на пътуването неясна, тъй като се минават три граници, като в Молдова и в Украйна се чака дълго. Така че самолетът е най-добрият вариант. Най-изгодните компании, които летят до Киев са "Уизеър" и "Аерофлот". Ако планирате пътуването си няколко месеца по-рано, билетът с нискобюджетната може да ви излезе дори 60 лв. С "Аерофлот" билет, купен в последния момент, струва около 250 евро. Машините на "Уизеър" кацат на летище "Жулияни", което е близо до центъра. Дотам ще ви отведе автобус с номер 302 срещу около 30 стотинки. "Аерофлот" и останалите компании пристигат на международното "Бориспол", което е на около 35 км от украинската столица. Най-евтиният вариант за придвижване е с автобус номер 322, на който е изписано Skybus. Билетът до метростанция "Харковская" струва 4 лв., а оттам с метро може да стигнете до целта си.
Първата приятна изненада в Киев е евтиният градски транспорт. Билетът за метрото, което има три линии, всяка от която минава през центъра, струва 2 гривни, което е малко над 30 стотинки. Автобусите са още по-евтини.
Между 40 и 50 евро излиза единична стая в хотелите в центъра. Хостелите са два пъти по-евтини.
Най-добрият сезон за престой в Киев е пролетта и началото на лятото. Климатът е континентален, което обяснява студената зима и горещото лято. През януари температурите падат до минус 25 и нечовешкият студ може да откаже и най-любопитните да обикалят улиците. През лятото живакът понякога стига и над 35.
Всеки, който ви е казал, че украинският език е същият като руския, ви е излъгал. Местният наподобява като звучене езика на братушките, но разликата е съществена. Много полски думи използват украинците, а думите, изглеждащи на руски, се произнасят по коренно различен начин. Киевчани няма да ви погледнат с добро око, ако ги заговорите на руски, но пък знаещите английски не са много. Така че попитайте на английски. Щом ви кажат, че не говорят езика на Шекспир, което ще разберете със сигурност, продължете на руски. Ще ви упътят със сигурност, а и да не забравяме, че украинският е славянски език. Най-точна информация дават милиционерите в района. Отзивчиви са и познават в детайли мястото, където са разположени.
В момента центърът на Киев е блокиран от протестиращи срещу управляващите. Единствената забележителност, която туристът не може да види обаче, е красивата сграда на Върховната рада.
Храмът "Света София" - емблемата на града
Един от най-красивите културни паметници в Киев е катедралата "Света София", смятана и за емблема на града. Намира се в центъра и е на пет минути от площад "Независимост", като до нея се стига по "Михайловская". Катедралата е една от най-посещаваните забележителности в Украйна и е първото украинско културно наследство, заело място в списъка на ЮНЕСКО. Съществува вече 10 века и продължава да бъде смятана за иконата на Киев.
От 1990 г. катедралата "Свети София" е обявена за архитектурен музей. Тя е най-старата църква в Киев и поддържа традициите на вярата и културата на страната. Интериорът й е изключително впечатляващ. Стените са изографисани по византийския канон. Безспорно обаче най-забележителното нещо в днешния музей "Света София" е 70-метровата камбанария, изградена през XVIII век.
Самата архитектура на храма е уникална както за времето на своето построяване, така и до ден днешен. Църквата има 13 купола, които със златната си обвивка привличат вниманието на туристите от километри
Смятан за един от най-старите градове в Източна Европа, Киев привлича хиляди международни туристи всяка година със своите културни, исторически и архитектурни паметници.
Повечето от забележителностите са религиозни сгради. Някои от най-известните са манастирът Киевско-Печерска лавра, манастирът "Свети Михаил" със своите златни куполи, църквите "Света София" и "Свети Андрей". Интерес за чужденците представляват къщата на Михаил Булгаков, Националната опера, Киевският младежки театър, Златната порта, площадът "Независимост", както и прочутият булевард "Хрещатик".
Назад във времето - в Чернобил
Националният музей "Чернобил" не е като останалите, защото е посветен на най-трагичното събитие в съвременната история на Украйна - ядрената катастрофа на 26 април 1986 г. Открит е през 1992 г. в старата сграда на пожарната команда, чиито служители имат голям принос за потушаването на огъня в атомната централа в Чернобил.
Музеят се намира на "Хоревий провулок" 1, недалеч от метростанция "Контрактова плоша". Вероятността да се загубите обаче не е малка, така че не се колебайте да попитате. Посещението на музея струва едва 1,60 лв., като вход не се плаща единствено на 26 април, когато се чества годишнината от трагедията. Всъщност разглеждането на експозицията излиза доста по-скъпо, защото всичко се доплаща. Желаещите да правят снимки с фотоапарат трябва да се бръкнат допълнително с още 3 лева, а тези, които искат да снимат с камера, още 8. Освен това използването на аудиогид на западен език или руски е почти задължително, тъй като в противен случай не се разбира нищо. Под експонатите няма описание и посетителят се превръща в човек, наблюдаващ вещи, за които може да допуска какво представляват. Аудиогидът струва около 8 лева.
Входът към музея е силно впечатляващ. От двете му страни са поставени табели с имената на градовете и селата, пострадали при експлозията на ядрения реактор. Всеки е чувал за Припят и Чернобил, но малцина знаят нещо за останалите пострадали селища - Иванивка, Буда, Стечанка, Весниане, Краснеция и десетки други.
В петте зали атмосферата е тягостна и мрачна. Стрелките на часовника показват 1,26 , когато става аварията. Това е истинско паметно място. Сред експонатите има документи, местни и чужди вестници със съобщения за катастрофата, както и писма на хора, живели в заразената зона. Анимация показва движението на радиационния облак над Европа. На една от стените му са поставени снимки на деца от Припят, както и снимки, показващи дейността на фондация "Децата на Чернобил". Документални филми и снимков материал пък разказват за хората, които са отказали да напуснат домовете си и са останали да живеят в заразената зона.
Борш, водка и вареники
За да можеш да твърдиш, че си бил в Украйна, то трябва да си опитал и местните специалитети. Боршът е задължителен. Местните твърдят, че украинка не може да се омъжи, ако не умее го приготвя. Традиционната супа от червено цвекло и още поне двайсетина съставки се сервира във всяко семейство и е важна част от ежедневието. Яде се както топла, така и студена. Сервира се за закуска, за обяд, като основно ястие, а понякога се използва като средство срещу зимните студове. Всяка домакиня има своя рецепта за приготвянето й, като в нея освен цвекло, лук, моркови и зеле, може да се сложи всичко, което е налично в кухнята. Боршът се предлага във всеки ресторант, но най-добре е да се опита, когато е домашно приготвен.
Украинците наричат водката хорилка, макар че я изписват горилка. "Немиров" е само част от асортимента в магазините. Местните препоръчват обаче "Мароша" и "Козацкая рада". Половинлитровата бутилка излиза около 5 лв. Другият украински специалитет са варениките. Наподобяват пелмени с различен пълнеж. За украинците варениките са като хляба за останалите народи.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com