Изтече документ с предварителното разпределение на ресорите в ЕК

Изтече документ с предварителното разпределение на ресорите в ЕК | StandartNews.com

За Кристалина Георгиева е определен ресорът "Данъчно облагане, борба с измамите"

Към момента председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер би трябвало все още да провежда интервюта с кандидатите за еврокомисари. Електронното издание EurActiv обаче се е сдобило с предварителното разпределение на ресорите към 2 септември. Любопитният документ подлежи на промяна, но предлага някои изненади. За българския еврокомисар Кристалина Георгиева е определен ресорът "Данъчно облагане, борба с измамите", предаде "Дневник".

Интересен факт е, че според документа в новата Еврокомисия ще липсват ресори като "Вътрешен пазар", "Цифров дневен ред", "Разширяване", които обаче ще бъдат компенсирани от заместник-председатели с досиета "По-добра регулация", "Енергиен съюз", "Растеж, икономически и паричен съюз, европейски семестър и социален диалог".

В тази ЕК ще има шестима зам.-председатели, а номинираните за еврокомисари, заемали високи позиции в държавите си, са получили "бонуси". Това ще бъдат премиерите на Словения Аленка Братушек, на Латвия Валдис Домбровкис, на Естония Андрус Ансип, вицепремиерът на Полша Елжбиета Биенковска и външният министър на Хоалндия Франс Тимерманс. Екипът се допълва от Федерика Могерини, която в събота беше избрана за върховен представител на ЕС за външната политика и сигурността.

Новата комисия ще бъде сравнително политически балансирана, като 12 от комисарите са от Европейската народна партия, 8 са социалдемократите и 5 са либерали, като 2 от тях за заместник-председатели.

Изтеклият документ вещае негативи най-вече за Великобритания и Франция, които няма да получат желаните позиции. Вместо да заеме поста заместник-председател, Джонатан Хил ще отговаря за енергетиката и климатичните промени и най-вероятно ще бъде под шапката на Домбровскис, завеждащ ресора "Енергиен съюз". Утешителна награда ще бъде ресорът "По-добра регулация", за който Камерън се бори вече няколко месеца.

Французите също няма да са доволни, тъй като икономическият ресор, за който се бореше френският президент Франсоа Оланд, отива при бившия финландски премиер Юрки Катайнен, който вече работи по портфолиото, след като досегашният еврокомисар от Финландия Оли Рен стана евродепутат. Пиер Московиси ще отговаря за конкуренцията. 

При запазване на такова разпределение, разочаровани ще бъдат Словакия, Испания и Чехия. Досегашният еврокомисар за вътрешноинституционалните отношения и заместник-председател на Еврокомисията Марош Шефчович ще получи доста по-слабия ресор "Развитие". Испания, която също се надяваше на силно досие, ще отговаря за изследванията и иновациите. Чешкият кандидат Вера Юрова, която завеждаше регионалното развитие, ще отговаря за транспорта.

Забавянето на белгийската номинация на еврокомисар заради политическата ситуация в страната пък ще бъде наказано и ще получи един от най-слабите ресори - "Умения, младеж и многоезичие". По всяка вероятност това ще бъде евродепутатът Мариан Тисен.

EurActiv коментира и лошото стечение на обстоятелствата за България и Румъния, които отново няма да получат най-желаните позиции. Румъния дълго време води борба за земеделския ресор, а след това премиерът Виктор Понта обяви, че е договорил регионалното развитие. Според изтеклата информация обаче румънският еврокомисар ще получи хуманитарната помощ.

"България може да се смята за жертва на включилата се късно в състезанието полякиня Биенковска. Кристалина Георгиева, настоящият български комисар, отговаряща за хуманитарната помощ, която беше силен кандидат да замести Катрин Аштън като първи дипломат на ЕС, трябваше да получи комисар по бюджета в екипа на Юнкер", пише EurActiv.

Най-малко изненадана ще остане Германия - досегашният еврокомисар за енергетиката Гюнтер Йотингер ще отговаря за търговията в новата Еврокомисия и именно това е позицията, която Германия искаше. Това означава още, че германският политик ще отговаря за преговорите със САЩ по спорното Трансатлантическо търговско и инвестиционно партньорство.

Ето и пълния списък с новата ЕК по ресори (според изтеклия документ):

Люксембург - Жан-Клод Юнкер, председател

Полша - Елжбиета Бинековска, зам.-председател, "Бюджет и финансов контрол"
Естония - Андрус Ансип, зам.-председател, "Растеж, икономически и паричен съюз, европейски семестър и социален диалог"
Латвия - Валдис Домбровкис, зам.-председател, "Енергиен съюз"
Словения - Аленка Братушек, зам.-председател, "Цифрови технологии и иновации"
Холандия - Франс Тимерманс, зам-председател, "По-добри регулации"
Италия - Федерика Могерини, зам.-председател, "Върховен представител за външните работи и политиката за сигурност"

Швеция - Сесилия Малмстрьом, "Правосъдие и борба с измамите"
Унгария - Тибор Наврачич, "Митници"
Гърция - Димитрис Аврамопулос, "Миграция, права, вътрешни работи"
Хърватия - Невен Мимица, "Регионална политика"
България - Кристалина Георгиева, "Данъчно облагане и борба с измамите"
Ирландия - Фил Хоуган, "Земеделие"
Малта - Кармену Вела, "Рибарство"
Германия - Гюнтер Йотингер, "Търговия"
Франция - Пиер Московиси, "Конкуренция"
Финландия - Юрки Катайнен, "Икономически и парични въпроси"
Дания - Магрете Вестагер, "Околна среда"
Португалия - Карлуш Моедаш, "Заетост и социални въпроси"
Великобритания - Джонатан Хил, "Енергетика и климатични промени"
Испания - Мигел Ариас Канете, "Изследване и иновации"
Чехия - Вера Юрова, "Транспорт"
Кипър - Христос Стилианидис, "Интернет и култура"
Румъния - Корина Крецу, "Хуманитарна помощ"
Белгия - Мариан Тисен (неофициално), "Умения, младеж, многоезичие"
Словакия - Марош Шефчович, "Развитие"
Австрия - Йоханес Хаан, "Добросъседство"
Литва - Витенис Андриукаитис, "Здраве и безопасност на храните"

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай