Неочакваното и безпрецедентно насилие по улиците на Турция е на път да постави в деликатна ситуация САЩ в контекста на двустранните отношения, а също и представата за пример за мюсюлманска страна с действаща демокрация. Както и ролята на Турция като защитна стена между Запада и президента на Сирия Башар Асад.
Събитията от 31 май насам обаче повдигат въпроси пред не един анализатор може ли Турция да продължи да е модел за подражание. Само три седмици, след като Обама похвали "сътрудничеството" си с Ердоган, държавният секретар Джон Кери заяви, че Щатите са "дълбоко притеснени" от насилието в Турция.
Декларация на още по-високо ниво дойде и вчера: вицепрезидентът Джо Байдън прикани турското правителство да зачита правата на политическите си опоненти. Турция има шансове да постигне своята цел да стане една от 10-те най-големи икономики в света до 2023 г., но това не бива да я отклонява от демокрацията, каза Байдън пред Американско-турския съвет. "Бъдещето на Турция принадлежи на народа на Турция и на никого друг. Съединените щати не са безразлични как ще се развият събитията", каза Байдън.
От своя страна, говорителят на Белия дом Джей Карни заяви след извинението на турския вицепремиер Бюлент Арънч към протестиращите: "Надяваме се, че турското правителство ще действа, зачитайки правата на свободното слово и сдружаването, присъщи на демокрацията". Едва ли US рамото за Турция, съюзник в НАТО, може да изчезне толкова лесно, но може и да поддаде предвид развитието на ситуацията.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com