Брюксел
Един на всеки петима европейци е пробвал канабис поне веднъж в живота си, а 13,4 милиона са употребили този вид наркотик само през миналия месец.
Това се казва в публикувано днес изследване на Европейския център за наблюдение на наркотиците и наркоманиите, цитирано от Франс прес.
В проучването от 700 страници, представено по случай днешния Международен ден за борба с наркоманията и търговията с наркотици, експертите наблягат на културния феномен, каквато е в
наши дни употребата на канабис. Специалистите насочват вниманието към еволюцията на отношението към този вид дрога в политически, законодателен, икономически, социален, санитарен и медицински план.
Според експертите Мароко остава главен източник на канабис за Европа. Тайланд, Афганистан, Пакистан и някои централноазиатски бивши съветски републики обаче също снабдяват нашия континент.
Културата на употребата на канабис у дома е започнала да променя облика на европейския пазар през последното десетилетие, се отбелязва в изследването. В някои европейски държави вътрешното производство вече е сериозен дял от предлагането, например, над 50 процента във Великобритания.
Цената на канабиса варира в широки граници - от 1,4 евро за грам в Испания до 21,5 евро в Норвегия. Тази на "тревата" по правило е по-ниска - в рамките на 1,1 до 12 евро.
Изследването е установило и големи разлики в националните законодателства по въпроса на отделните страни членки на Европейския съюз. Авторите прогнозират, че евентуалното хармонизиране на законодателната рамка ще е много бавно.
Така например Португалия е декриминализирала консумацията на канабис през 2000 г., а година по-късно Люксембург е заменил наказанието за употреба и притежание на този вид наркотик с глоба вместо затвор. За сметка на това Дания и Италия са затегнали през последните години законодателствата си, а Холандия се е отказала частично от либералната си политика към заведенията, в които се продава канабис.
Базираният в Лисабон център отчита, че новите страни членки на Европейския съюз, приети от 2004 г., често имат най-строгите закони в тази област. Освен това в тези държави проблемите с наркотиците са смятани за по-малко тежки от безработицата и бедността, независимо че употребата на дрога там нараства с бързи темпове.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com