Два сценария за войната в Израел. Капаните

Смразяващ анализ от доцент Искрен Иванов

Два сценария за войната в Израел. Капаните | StandartNews.com

„Случващото се в Израел има две реалности. Първата е, че става въпрос за разлята криза, която има опасност да обхване целия регион и да се разрасне извън границите, в които се намира в момента”. Това коментира пред NOVA доцент Искрен Иванов, експерт по международна сигурност и управление на конфликти, СУ.

ВИЖ ОЩЕ: Тежка прогноза за войната в Израел

Той подчерта, че винаги, когато имаме насилие срещу цивилни, говорим за тероризъм.

„Но, според мен, дизайнът на целия този атентат е много по-голям. Според мен тук има наместени държавни актьори, които имат интерес това да се случи, предвид факта, че в момента виждаме и глобалните процеси, светът вече се поделя на две и държавите в региона, определено някои актьори като Иран, да кажем, имат интерес регионът също да бъде разделена”, заяви доц. Иванов.

По думите му рискът е диспропорционален, но така действат терористите. „Аз отново ще повторя, че целта на един такъв атентат не е просто да се все е страх. Целта е да се промени като цяло политическото статукво, политическия ред в региона, и това да стане по възможно така най-бруталния начин. А именно с вземането на колкото е възможно повече жертви. А какво по-добро за „Хамас” от това да удари Израел в момент, в който страната се намираше в нестабилност?”, коментира доц. Иванов.

„Аз мисля, че в случая не става въпрос просто за „Хамас”. Според мен има заместени държавни актьори, които имат интерес в това да се случи. Затова според мен оттук нататък възможните сценарии са два. Единият възможен сценарий е това да се превърне в прокси война, в която Израел ще се опита да накаже, както и самият Нетаняху се изрази, „Хамас” по възможно най-ефективния начин. Другият вариант е да се стигне до военен конфликт, като този военен конфликт ще бъде или между Израел и Ливан, или между Израел и Иран, което е възможно най-неблагоприятният сценарий в случая, предвид, че Израел е ядрена сила, а пак Иран също претендира, че разполага, макар и с ограничен ядрен арсенал”, обясни експертът по сигурността.

„Предстои да видим, кой от двата сценария ще се реализира, но според мен, следващият един месец е ключово в това отношение”, каза доц. Иванов.

Той не смята, че вината за случващото е напълно на израелското разузнаване. „То е едно от най-професионално действащите в света. Тук по-скоро става въпрос за това, което ние наричаме разделение на обществото. Вие си спомняте колко много протести имаше в Израел за съдебната реформа. Веднага след като премиерът направи коалиция със сегашните си консервативни партньори, хората излязоха на улицата и това много отслаби Израел. Защото независимо, че става въпрос за Израел, когато едно общество е разделено, и армията, и секторът за сигурност, и политиците не могат да си вършат работата. Страната просто не може да си защитава интереса. И точно това се случи в момента. Защото политическата нестабилност в Израел не позволи и на сектора за сигурност, и на политиците да предвидят тези заплахи. А беше ясно, че рано или късно Близкият изток ще пламне. По същия начин, по който пламна Нагорни Карабах и много други огнища, които се възпламениха, чисто и просто, защото светът в момента се намира в един преход - от една система към двуполюсна система”, обясни доц. Иванов.

Той е категоричен, че няма да има преговори.

„Израел задейства военна доктрина, която представлява атака над противника с диспропорционални сили. При тези обстоятелства мирните преговори поне аз ги изключвам като опция”, каза доц. Иванов.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай